Lektire.me je internet stranica koja sadrži prepričana književna dela i njihovu analizu. Cilj sajta je da pomogne srednjoškolcima da razumeju lektire, čitaocima da bolje razumeju dela koja čitaju, kao i da saznaju nešto više o piscima.
Antun Kanižlić - Sveta Rožalija - Panormitanska divica - poema
Najbolje je djelo Antuna Kanižlića religiozna poema Sveta Rožalija panormitanska divica nakićena i ispivana po Antunu Kanižliću Požežaninu, tiskana posthumno u Beču 1780. godine.
Prema predajama što ih je početkom 17. stoljeća skupio Ottavio Gaietani, Rozalija se rodila u Palermu, metropoli Sicilije. Ondje se jedno vrijeme nalazila na dvoru kraljice Margarete, žene kralja Vilima. Zatim je stupila u red augustinki. No vođena željom za pustinjačkim životom, povukla se u jednu špilju na Monte Pellegrino kod Palerma, gdje je do smrti provodila veoma strog pokornički život. Umrla je 4. rujna 1160. Relikvije joj se nalaze u divnoj katedrali u Palermu. Papa Urban VIII. uvrstio je god. 1630. ime svete Rožalije u Rimski martirologij, i to na dva datuma: 15. srpnja, na obljetnicu kad je po Božjoj volji bilo pronađeno njezino tijelo, i 4. rujna, kad se slavi njezin blagdan. Martirologij kaže da Rožalija vuče lozu "od kraljevske krvi Karla Velikoga". Papa Aleksandar VII. dopustio je god. 1666. svetičin Časoslov svoj Siciliji, a Inocent XII. dopustio je god. 1693. to isto Španjolskoj.
Forma je religioznih poema lirska, prisutna je izrazita nabijenost emocijama, potom promišljanja o moralnim i teološkim pitanjima i brojne pjesničke figure koje se dobro slažu s pričom o pokajanju koja je dramatično razapeta između dobra i zla, očaja i nade, grijeha i iskupljenja. A. Kanižlić donosi nam uvjerljivo psihološki ocrtanu priču o preobraćenju Rožalije koja se na dan svojih zaruka povlači iz svjetovnog okruženja u divljinu i osamu radi zbližavanja s Bogom i pustinjskog načina života. Ona odbacuje sustav nadmoći i radikalno se okreće samoći i sabranosti te postaje dio prirode koja joj postaje nova majka.
DIO PRVI - Što Rožalija knjigi, koju doma šalje, govori
I. Rožalija knjigi put čestituje.
II. Rožalija daje knjigi nauk od držanja, ako joj navlastito tko prigovarat počne.
III. Rožalija govori knjigi da iđe u rodni dvor paleramski, i ispisuje lipotu vrata dvora svoga.
IV. Rožalija od vrata dvornih svraća se na spasonosni nauk.
V. Rožalija govori knjigi da u dvor rodni uniđe, i što će se dogoditi, kaže.
DIO DRUGI - Kako se je Rožalija od svita otrgla i u pustinji živila
I. Knjiga u kipu Rožalije iliti Rožalija ista majci govori.
II. Rožalije nemoguće zaspat nepokoj.
III. San Rožalije od zore.
IV. Rožalija se kitit ustade prid ogledalom.
V. Ljubav nebeska Rožaliji s ogledalom prikaže se.
VI. Rožalija, vidjevši priliku Isusovu, cvili i uzdiše.
VII. Rožalija, vidivši u ogledalu sunce, od njega ugrijana na novi život priporodi se na izgled ptice, imenom Fenice.
VIII. Rožalije uzdisanje u ostavljenju svita.
IX. Rožaliju priobučenu u pustoš Ljubav nebeska prinese.
X. Rožalija, privoljivši svitovanju Ljubavi, odluku svoju u špilji pribivat napiše strilom. Ljubav joj ogledalo dade.
XI. Radost špilje i kupanje slavića.
XII. Rožalija, čuvši slavića, prilikuje sebe duhovniku, koji tri stotine godina za pticom jest hodao, i razmišlja radost nebesku.
XIII. Prigibe na ljubav Božju, s kojima prignuta Rožalija bliži križiće na drvenih korah.
XIV. Rožalija, pogledanjem u ogledalo zanešena u duhu, želi umrti. Vara ju Jeka. Nauk od Jeke.
XV. Zabava vrimena u ljubavi i uzdisanje Rožalije.
DIO TREĆI
I. Ljubav Rožaliju zabavlja s prikazom mora kano prilike od svita. Vidi svoju lađu.
II. Prikaza na livoj strani dvojputja, kako mami i vara Svit i Dika.
III. Prikazanje pet Ćutenja varajućih.
IV. Prikazanje ostalih svitovnih veselja i njihovih naslidnika.
V. Dušnoga Spoznanja ogledalo Sloboda od života razbije; zauzda ju Strah Božji, ali se uzde oslobodi
VI. Strah Božji kaže livoga puta svrhu, Zmaja paklenoga.
VII. Na desnom putu Rožaliju susriti diva imenom Milost, koja grišnike u čudni od pokore vrutak poziva.
VIII. Putovanje različnih putnika, osobito mučenika, prikaziva se.
IX. Prikaziva različne dive imenom kriposti, imajuće pomnju na putnike, koje diva imenom Ufanje pivajući pokripljuje.
X. Čudno vrilo želje od raja od udarca strile izvirajuć; priobraćenje strile na stablo pomu iliti palmu.
XI. Prikaza nove staze k divi imenom Samoći; k njoj pustinjaci idu. Paula i Antuna sastajanje.
XII. Rožaliji, kad pozdravi divu Samoću, Ljubav svrhu puta prikaže, lipotu mista i cvitnjaka nebeskoga.
XIII. Prikaza kužnoga pomora u Siciliji.
XIV. Plač Sicilije. Skaže se Milosrdje imajući u ruci cvit od ružice. Pomor pristane. Prilika je Rožalije, proti kugi odvitnice.
DIO ČETVRTI
I. Rožalija napast paklenu prikrstivši se otira i napisanom odlukom pokripljuje se.
II. Rožaliju napastuje Razbluda i nje sin Ljubićak. Štijući pismo stalna u svojoj odluki odgovori.
III. Rožalija s bičem pristraši Ljubićka, koji s Razbludom pobigne. Rožalije suze na ruže bile, a krv na rumene se obrati. Zafali Gospi.
IV. Rožalija, u snu hotijući zagrliti Gospu i Isuska, probuđena najde se držeći u ruci križ i patrice. Ljubav ruže u vinac plete. Nauk.
V. Rožaliju Ispraznost svita napastuje.
VI. Rožalija odgovori i s ogledalom svojim Ispraznost otira.
VII. Ljubav, kazivajući Rožaliji nedovršeni vinac, zapovidi primistiti se u drugu goru, otkud vidivši dvor svoj, nadvladajući napasti dovrši vinac. Privoli k tomu.
VIII. Rožalija svoju knjigu dovršujuć njoj napokon govori.
DIO PRVI - Što Rožalija knjigi, koju doma šalje, govori
I. - Rožalija knjigi put čestituje.
Rožalija kamo tebe šalje tvoja,
Ako ti u pustom dolu put priteče |
Ako ti se zgodi štogod, valja znati, svaki štogod pati, i kad je put dugi, Ona mi odnese um na tvoje pute, da se vas zanese i dan i noć u te. Koliko ću reći puta: "Kud je došla, je l' mi puta veći dio knjiga prošla? Da ju straža koja gdi ne zadržava sumnjeć, je li moja ono knjiga prava? Da tko morebiti, koji niti riči ne zna pravo štiti, njoj put ne zapriči? Tko zna gdi je sada: na moru li, gdi li! O kako bi rada znati, Bože mili! Iđe li glavicom, iđe li mi lugom, iđe li ravnicom, sama ili s drugom?" Ob noć ću uzdahnut: "Ako noćom pođe, gdi će mi osvanut, kamo sutra dođe?" San će meni isti lažuh prikazivat, po kojih ćeš mistih hodit, gdi počivat: sad da strmom gorom iđeš k momu rodu, sad da iđeš morom leteći na brodu; sada da te zviri na planini straše, sad da te pastiri srite iđuć s paše; sada da pod gorom trudna prinoćivaš, sada da pod borom zelenim počivaš. Meni će se sniti da te majka štije. O kad će to biti! Da isto san nije! Eto, nećeš hodit sama i po noći, ja ću te sprovodit sideć u samoći. Razdiljeno tako kanoti na dvoje u vrime će svako biti srce moje. Zato mi se siti da ću te ja pratit, s tobom vazda biti, s tobom vazda patit. |
II. - Rožalija daje knjigi nauk od držanja, ako joj navlastito tko prigovarat počne.
Putuj nit se stidi, nit mi budi tužna, Stižu od vrsti svake cvrčeć crnoglavke, sada u nju smira žuna, sad kosović. |
Sad krila raširi, sad razvali oči,
Što da i na tebe, knjigo, tko navali:
|
III. - Rožalija govori knjigi da iđe u rodni dvor paleramski, i ispisuje lipotu vrata dvora svoga.
Putuj u grad bili Paleram kod mora, Navlastito pako svaka se tu vide, Tu sada led stište Veljača, sad topi, sad maglom pritište zrak, sad snigom škropi. Tu Ožujak jugu veli tirat s gore snig i zimu dugu u Siverno more i prolitno vrime budi da se diže, kažuć mu da zime veće svrha stiže.
|
Tu Travanj odiva travom polje i goru
|
IV. - Rožalija od vrata dvornih svraća se na spasonosni nauk.
Što ću na to reći? O pameti lude, koji zahodeći s puta tako sude, jer - da rečem tako - na svita očale, ne što je i kako, gledaju i fale; na očale, koje, jerbo nami kažu drugo nego što je stvar u sebi, lažu. Kažu puno dike, što su prazne pine, kažu stalno u vike, što pada i gine; kažu lipu zoru, što je ružna tmina, kažu zlatnu goru, što je svitla sina. Ah, neka se služi svaki drugim okom, da se ne potuži s primudrim svidokom. Nauk će mu dati cvileć mudrac stari, koji želi znati što su svita stvari, što je građa lipih i oholih dvora, što mramorni kipi inostranskih gora. Ispraznost sve ove stvari i ostale kralj Salamun zove - eto prave fale. Srića pako gdi je, što li ikad bila? Laž slipih, a nije božica ni vila. Laž je da s kim hodi srića, što on htio, po suhu i vodi ono isto srio. Laž je, vedrim komu okom godi srića, puna škrinja tomu, puna tomu vrića. Zato slipi, koji srići tamjan nose i u tugah svojih pomoć od nje prose; slipi, koji scine, da je ona kuća, gdi ona prosine, svitla i moguća, i da dili blago slipa vila svima, i kad joj je drago, opet uzme njima. Nejma ona kola, po komu se sada jedan diže iz dola, drugi ozgor pada. Nit se srića veže da kud ne otiđe: kad ruku usteže Bog, sve po zlu iđe. Bog je, Bog on, koji diže gori i meće, Bog naredba svojih kolom svit okreće. U njegvoj su ruci providnoj od vika carstva, kralji, puci, kripost, srića, dika; od njega su krune jasne, blaga mnoštvo, škrinje zlata pune i prazno uboštvo. On jednoga svilom i zlatom odiva, a drugoga bilom vunicom pokriva. Dili svima dragi Bog, kako je bolje, na miri i vagi svoje svete volje. Ako dakle komu srića ne posluži, nek se u zlu svomu suprot njoj ne tuži, nek uzdigne oči k Bogu, neka cvili, da mu se u noći tužnoj dan zabili. Što je Udes? Kako komu se što desi, suđeno je tako njemu na nebesih. Ono privisoko, koje sve priviđa, Proviđenja oko sa svakim proviđa, sva vidi i znade, i Bog zlo pripusti, koje kog dopade, a ne Udes pusti. |
Koja ti je strila srce isto prošla,
|
V. - Rožalija govori knjigi da u dvor rodni uniđe, i što će se dogoditi, kaže.
Srićno sada tvojim putem, knjigo, iđi, dva tetina sinka, dva kamena draga. Doć će, čuvši za te i novine tvoje, druge jur udate, vrstnjačice moje: doletit će Orka, i sad uzrok tuge, Liljanka i Zorka, u rešenju druge. |
Sastavši se, što će u tom zboru slidit,
|
DIO DRUGI - Kako se je Rožalija od svita otrgla i u pustinji živila
I. - Knjiga u kipu Rožalije iliti Rožalija ista majci govori.
Rožalija svima od roda svojega zdravlje, koje ima od dara Božjega, a najprvo tebi s ćakom, draga mati, željnim (kako ne bi?) za me, gdi sam, znati. Ne pitajte gdi sam! To dajem na znanje: s puta zašla nisam, slidim Božje zvanje. Ali zašto tako nit dado zlamenje niti uze, kako ima kći, proštenje? Svi će se početi, kad začuju, čudit, na zub me uzeti, krivo sudit, kudit. O, što će govorit sumnja, tko će znati! Vas će me dvor korit, "uskočicu" zvati, jer nit "s Bogom" rekoh, kad se na put spravih, zato, kao da utekoh, u brigu vas stavih. Znam ja da u danka prvo jutro toga mlogo od rastanka govoriste moga: "Rožalija gdi je? Kod Orke će biti, onde vince vije, il se š njome kiti. Ili se s Liljankom cvitje vesti uči i po platnu tankom s mudrom iglom muči." Ali posli toga od kosa prosutih i uresa moga srce vam se smuti. Zavapiste: "Što se zgodi, što bit ima?" Ostrižene kose za čudo su svima. Jeda u slipoga srca moga tminu zraka duhovnoga sunca čudno sinu i od vas odili, da prikazat mogu liljan moj još bili među duvnam Bogu? Ali neg u sveti zatvor ja otiđo', prije iz pameti, rekoste, iziđo', jer misli o piru ta, koja se kiti, ne o monastiru, da će duvna biti. Onda po svem gradu puni brižne tuge, da za me zaznadu, iskaše me sluge, ali nit od mene tko od krvi naše nit što zatvorene svitu duvne znaše, nit s Liljankom Orka. Nego kad to znade, mnim, od jada gorka da na zemlju pade. Puče glas da kradom odoh, da me traže, i zato pred gradom opomenu straže: da nisam jur prošla, je li što tko čuo, i ako bi došla, kakvo nosim ruho, kakvoga sam kipa, - ako dođu glasi, da gdi koja lipa jest s kratkimi vlasi. Litaše od zore do mraka trkači, da me koji more gdi zateć i najći. Ali i puž lasno orlu, kad Bog vodi, hoće uteć, kasno ako premda hodi. Litala u dane prve rodna briga za mnom na sve strane jest u tužnih knjigah. I sad izviđiva za me, nit dan prođe, da ne ispitiva, kad tko stranski dođe: ili od Mesine dođu i Milaca, ili Taormine, Nota i Radanca, il od Kamerana stignu hitra kola ili od Trapana i Macarskog dola, il dođu trgovci od Katanje mora il od Etne lovci i Arejskih gora. Ali nit Mesinci što nit Milačanci niti Taorminci znadu nit Notanci, nit za takvu mladu vilu u Trapanu nit se što u gradu čuje Kameranu, nit su me trgovci kod Katanje mora nit su takvu lovci zvir vidli u gorah. Sad se šesto lito klasom zlatnim kruni, da žitnice žito šesto vami puni, i šuma se meni šest puta oblači, da se sva zeleni, i šest puta svlači, što se, majko draga, plačuć za me brineš, i jerbo mi traga nije, mreš i gineš. Možebit radosno jesi ruho svukla i za me žalosno i crno obukla: jer mi tako dugo (misliš) glasa nije, crna (što bi drugo?) zemljica me krije, il da me je gorska zvir gdigod razdrla, il u živi morska riba grob proždrla. Ah, uzdišeš često: "Kćerce, oči moje sad godište šesto žele oči tvoje!" I kad gledaš moju priliku gdi visi, probudivši tvoju žalost cvileć: "Gdi si, gdi si mi, srdašce, što se ne ozivaš? O željno sunašce, što mi ne prosivaš? Gdi si mi, dušico? Ah, natrag se vrati! O draga ružico, ovdi mi procvati! Kad ću u ovom mistu vidit ne kip samo, nego tebe istu? Kad ćeš doći amo? Kako mi se smije, a ja tužna cvilim, jer mi žive nije, životom se dilim." Tako mlogo puta meni ti je milo, ali i veliš, ljuta na bižanja dilo: "Je li još, tko znade, uskočica živa? Ako i dopade zla, sama je kriva. Nek na vrata grada tuđa sad brez kosa hodeći od glada mre gola i bosa!" |
Majke srce meko opet se povrne, zacviliš: "Što reko, o žalosti crne! Ah, nisam li mati ja, i ona, koja to morebit pati, nije li kći moja? Kako bi to bilo? Ja zlatom odivam, častim, pitam tilo, što želim, uživam, a kći, moja krvca, gola je brez ruha, uboga brez drvca i gladna brez kruha!" U ovoj žalosti jer se sva smućivaš, Majku od milosti u pomoć zazivaš, gdi u crkvi puku pruža iz nebesa blagodarnu ruku od mlogih čudesa. Znam da su tu mloge prikazane mise, da zavitne noge, srca, sviće vise. Znam da me izmoliš prikazanim darom, prid njezinim moliš prostrta otarom. Moliš, postiš, cviliš i suze prolivaš, limozinu diliš, nju majkom nazivaš: "O zajedno mati i zajedno diva, kćer mi moju vrati, ako je gdi živa! Ah, za našastoga u crkvi, o mati, dragog sinka tvoga, kćer mi moju vrati!" I jerbo se trudiš, a pomoć ne ćutiš, poginuh ja, sudiš, i bol žešću ćutiš. Za života tvoga, veliš, da te nitko niti rani moga ćaćka tako britko. Ali, draga, prosti, ako smijem reći, uzrok si žalosti ti nego ja veći. Ti me svitovati na prstenje poče, da mene imati jedan mladić hoće, mladić od jednaka roda, svitle krvi, između vrstnjaka cvit mladića prvi, mladić zlatna kita, za kojim se sviju vila srce hita i ljubavi vriju. Užgaše me ove riči, kad se prosim i srića me zove, da se lipše nosim. Zatim jedna k sebi dozvavši me reče: "Draga, blago tebi, kakvu sriću steče! Blago tebi, rekoh, ja ga znadem, tko je. Ljubavi je, seko, pridostojan tvoje. Za njim gori svaka: lica je vesela, vedra brez oblaka pogleda i čela; priličan je zori, kad tko u njeg gleda, a kad što govori, riči su od meda; stasa je visoka, tila puna snage, sokolova oka, ćudi svima drage. U kratko ću reći: mlad, bogat, uzorit; nećeš boljeg steći, svatko će govorit. O da bi ja njega...! Makar i brez novca, jer je svrh tog svega miran kao ovca. Blago, velim, tebi, ali reći mogu, da (i kako ne bi!) ražalit ćeš mlogu. Što će ona radit - veće znadeš, koja!" "Znam, nju će razjadit," rekoh, "srića moja." "Da još ne poludi," reče, "nejma mira, vrti se i trudi, piva sve od pira. Piva, lovi, mami, da goluba koga ureče, domami, ulovi za svoga. Da joj koji dade ruku, slat od svile običaj imade rukavice bile. I što ti ne snuje! I šalje ti kite, i prstene kuje, i pripravlja pite. I tko zna sve, koje ona mite daje, ter sebe za svoje nudi i prodaje, ali nit tko dara, a manje nju želi - 'A lađa je stara' svaki mladić veli. Blago njoj, nek znade, ako taku mladu srića nju udade i za sidu bradu. Zaludo se pase ufanjem i kiti mećuć blago na se, da će lipa biti, jerbo nije takvo ugodno i drago svakom srcu kakvo ona sudi blago. Pravo blago vili svakoj jest lipota, brez nje je u svili i zlatu sirota. A ona mi gruba lica i sva ružna hoće bit još ljuba, kukavica tužna! Lica izorana jarke puni, maže, i da je od dana mladi cvitak, laže. A što će se zgodit? Tko se njoj obeća, za nos će ju vodit okrenuvši pleća. Ona, rekoh, tebe nenavidit hoće i izjidat sebe od jada i zloće. Neka se izjida i muči i mori i svoju od stida sriću neka kori: sebi (rič je starih) nenavidost hudi, za to ti ne mari i vesela budi. I jer znaš što jesi i što ćeš još biti, sad još lipše resi kose, lice kiti." A ja, premda ćutim želju vele veću, kao da se ljutim: "Njega", velim, "neću!" Ona k meni skoči: "Amo se okreni! Izdaju te oči, srce," veli meni. "Te bre hoćeš," reče, "srce ti je meko!" A meni uteče smih, i ja uteko. |
II. Rožalije nemoguće zaspat nepokoj.
Od onoga dana nastojah o tomu, jer je u snu prije smrti stvar umrla. Sad opet zažmirim, sad se dižem gori, k prozoru zavirim, je li vrime zori. |
Sada žešće ljuta, žešće san proklinjam i zoru sto puta da sine, zaklinjam. Proklinjam: da znadeš, neću te ni molit, jerbo se ne dadeš, snu gluhi, izmolit, nego ću ti moju dužnost željom platit i na miru tvoju navrgnuvši vratit. O linčino grda, snu gluhi, noć prođe, a ti, srca tvrda i gluha, ne dođe. A po zlu pošao, što ne htio, srio, kad nisi došao nit me tišit htio! Nit mira imao, nit što ikad snio, nit kad zadrimao, nit, što jesi, bio, nit perja vidio, nit za pokoj znao, nemir te slidio, nepokoj te klao! Neka ti se svako perce u trn stvori ili nek te kako trn bode i mori. Kamo noćit dođeš, nek ti dračje beru, i kad spavat pođeš, š njim postelju steru. Mak ti ne rodio, i ako ti rodi, led mu se zgodio, da vas po zlu hodi: neka ti ga svega grad s vitrom povali, nek ti još mraz njega u klicah opali. Sve, što čini spati slatko i duboko, ne htilo ti dati da zatvoriš oko. Nek ti u glavi kuje nemir, nek ti buči, nek te tuga kljuje i nepokoj muči. Svako, što imade glas, neka te smeta ni drimat ne dade, nakazo prokleta. Nek te smeta buka, praska, vriska, jeka, škripnja, rika, tuka, lupa, vika, zveka. Zatim ja zazivah zoru, kako rekoh, jer još ne prosiva budući daleko. Sini, zoro, sini, kad me biži sanak, ti mi mrak izmini vodeć bili danak. Tako ti sunašca i danka, o zoro, nemoj mi srdašca kinit, sini skoro! Jeda te san tavni, da na ruža spava, on moj zlotvor glavni, jošter zadržava? Tako ti sunašca i danka, o zoro, nemoj mi srdašca kinit, sini skoro! Jeda se odivaš i kitiš za gorom ili se umivaš rumenime morom? Što mi se umivaš? Lipa si i čista. Što mi ne prosivaš, o lipoto ista? Tako ti sunašca i danka, o zoro, nemoj mi srdašca kinit, sini skoro! Ah, ustani gori i za svitlost tanku jutrnja otvori vratca malom danku. Tako ti sunašca, otvori, o zoro, nemoj mi srdašca kinit, sini skoro! Sini; zvizda, koja tebe navistiva, Danica te tvoja sivajuć poziva. Tako ti sunašca i Danice, zoro, nemoj mi srdašca kinit, sini skoro! Jeda ružičnoga kitiš iza dola još rumenka tvoga konjica i kola? Jeda željna ići na njeg uzdu vrže? O kada ćeš stići! Kao da čuh, hrže. Hoće li mi skoro noć žalosna minut? Uzdisana zoro, kad ćeš mi prosinut? Tako ti sunašca i danka, o zoro, nemoj mi srdašca kinit, sini skoro! Ali višje puta većma je moguća rič oštra i ljuta neg molitva vruća. San u doba gluho, kad po noći prođe, kao da je čuo proklinjanje, dođe. Il mu zora reče, da se k meni digne i brzo poteče, dok i ona stigne, jer kad se umorih uzdišući tako, oči mi zatvori, ali ne znam kako. |
Putuj u grad bili Paleram kod mora, |
Tu Travanj odiva travom polje i goru i ptice poziva da pozdrave zoru. Tu Svibanj prilipi - Svibanj, zemlje radost, s vitarci ju kripi i njoj vraća mladost, koji pušuć zovu listje, cvitje, travu, da napolje novu svi pomole glavu. Tu Lipanj u ladu gleda kako liću pčele i med kradu po lipovom cviću.
Tu Srpanj, kad lito žari, srpom trudi žanjuć novo žito, trud i hranu ljudi. Tu Kolovoz vozi žito, slamu, sijeno, i Rujan svoj k lozi sud za rujno vino. Tu Listopad ljuti iđe, dršću grane od straha, požuti listje, pada, sane. Tu Studeni slidi čačkovitom stazom, misec kosa sidi', sidim posut mrazom, i pušuć zrak ladi, vodu zalediva, vlažnom maglom kadi, vedrinom smrziva. Tu Prosinac kašlje i teško se vuče, i da se iskašlje, stara prsa tuče. Uz njega se diže siver oštro vijuć, koji ljuto riže lica zimom brijuć. Kad se starac ljuti, ljutim vitrom vije, a kada ušuti vitar, snigom sije: il sije, il vije, svi se njega boje, u kožu se kriju i za pećom stoje. Još ta okrug kaže, kako nikad trudne ob noć misec straže zvizde uvik budne, kako kojoj ime, ili društvo vodi za njim ili š njime ili sama hodi: što je put on bili, koji se po sridi, kao da nebo dili, uzduž pružen vidi, po komu zvizdice Božja ruka prosu kao bile iskrice i od mlika rosu; gdi su morskim znane Medvidnice brodom, da gdi ne zastrane slipim ob noć hodom; gdi Križ Jelin, gdi li Svrdao prosiva, gdi se, kad ga sili dan bižat, sakriva; u ko doba noći Palice izađu; kad će Kola doći Rodina, gdi zađu; gdi, prije neg svane, Zakosnjak problidi i svitit se stane; kud on Kosce slidi; kad se prid njim jasne Kose gore dižu i Vlašići, krasne zvizde, otkud stižu, koji (kako vele) trepte na nebesih, jer se zastat žele s Rodini Kolesi; kad budit otiđe Prihodnica zoru, da istočnu iđe rumeniti goru; u ko sviće vrime zlatna zvizda rana, jasno noseć ime Danica od dana. Tu se i ostale, koje mudri znaju, velike i male zvizde redom sjaju.
Vrime to, od koga ja riči produži', uzvišenoj moga roda Dici služi, kojoj, kad se stade s njom nigdi odavna, sido Vrime dade svoja krila slavna, da viteško leti uzlazeć na svrhu, dok slavno doleti i stane na vrhu. Pod nogam je Dike Nenavidost ljuta, od zlobe velike i od jida žuta, lica suha i gruba, oka ništo tužna, crnih od hrđe zuba, sva nakazan ružna: usta su joj blida, srce grizuć svoje sama sebe izjida i svidoči što je; okom svraća doli, ne more podniti od čemerne boli, da se Dika sviti.
U sridi jest vila bilija od sniga, od mramora bila Parunskoga briga, vridna da se mati lipoga prolića i još ima zvati božica od cvića; zato u njem stoji, jerbo vlada š njime i s pomnjom ga goji u prošasno vrime: Cvitnicom naziva nju svatko u gradu, mlogi, je li živa, sumnjeći ne znadu, tako drži živo ruke, noge, oči, reći ćeš, na livo k Dici da sad skoči. Znam da jedan reče: "Pošla bi ozgora, neg ju pustit neće dragost lipa dvora." Drugi reče: "Ko da hoće progovorit! Eto, slušaj, sada usta će otvorit." A u ruci svojoj drži plemenitu slavnu kući mojoj od ružica kitu, kitu slavnocvitne kuće bilig prvi još od starolitne i kraljevske krvi, kao da naš neće rod venut ni pasti, nego da će veće i lipše on cvasti.
Tu je, knjigo draga, na čast i poštenje plemena i blaga izvansko zlamenje. S tim se rodi diče; koji to uživa: "Blago njemu!" viče svit, srićna naziva.
|
IV. - Rožalija se kitit ustade prid ogledalom.
Eto skoro jasno, velim, sunce sinu, ja ostavljam kasno tako postelj linu. Ustadoh se gori i resit se hitim, na sramotu Zori da se lipše svitim. Obučem rumeno na poklon mi dano, zlatom navezeno ruho, cvitjem tkano. Šareno od cvitja čudo u njemu siva, kao da primalitja cvate dika živa. Cvitje to videći, da jest narav stigla, svatko hoće reći, vezačica igla: od dragog kamenja ružica se vidi rumenog plamena na prsih u sridi, a okolo bile u jasnomu zlatu ružice od svile i bisera cvatu.
Ogledam se. Srićne u takovom cvitu, velim, gospodične da nije na svitu. K ogledalu sada idem, da prid njime redim kose, rada bit božica s time. Rekoh i u ruku uzmem gvozdje, grijem gvozdje, kosa muku, da nje š njime vijem. Najprije razvežem, i da ne zamrsim, polako rastežem, raspletem, razmrsim. Niz lica raspustim, ritkim prije bilim češljom, posli gustim na razdiok dilim. Kad gledam prosute, mislim, oko vrata zrake sjaju žute od sunčena zlata, kao zora da se u litu nagizda, kada iduć sja se prid kraljem od zvizda. Ter još strižem, sučem, pletem, naređivam, rugam, vrtim, vučem, vežem, zavrćivam: sad iglom odvijam što sam prije splela, |
sad opet privijam na dvi strane čela. S ogledalom sudim, i da nje naučim gori stajat, trudim, gvozdjem dižem, mučim. Nike na okruge zavrćujuć prignem, među njima druge na kukmice dignem, i još čim se diče i najvećma fale vile, na torniće uzvisujem male.
Ako li stršeću tanku istom dlaku vidim, trpit neću, neg poravnam svaku, poravnane gladim i mirisne rose iz mog stakla vadim, š njom porosim kose. Zatim vili milim snigom, tihim mahom, kao oblakom bilim posipavam prahom. Gledam se da prije ogledalo sudi lipotu, neg smije ić na oči ljudi. Još lasak pristrižem. Kad to sve naredim, s cvitjem biser nižem, po kukmicah redim. S rumenilom lice i bililom mažem, u snigu ružice litne mažuć lažem. Opet se ogledam; sudim, da božicu i što lipše gledam u mojemu licu. Pristupim k prozoru, gledam nebo, rekoh: "O kako ja zoru nadsivam daleko! Znam, što je crvena! Ne može me vidit, da sam ja rumena, lipša, ima se stidit." Viđa mi se, ako ja luda i slipa vidih, da ovako božica sam lipa, rane me videći iz vrta ružice, da sam zora mneći, podigoše lice. I premda to velim, nisu mi po volji, neg još kose želim na red spravit bolji.
|
V. - Ljubav nebeska Rožaliji s ogledalom prikaže se.
K ogledalu skočih. Nut, kano da svane, mnijah da se na me kao jednom hiti, |
jerbo se sva smutih, srce mi se ganu, kano da zaćutih slatko vruću ranu. Ositih se tko je: studenije od leda rastapa se moje srce, kad me gleda. "Ljubav Božja", rekoh, "o Mladiću, jesi! Kako tvoje stekoh došastje s nebesi?" Premda je biloga lica Mladić mali i oka miloga, š njime žarko pali. Obraz užeženi - nije Ljubav veće, nego ljutost - k meni obrati i reče: "Ogledaj se! Tvoga od lica što sudiš? I što od ovoga? Ah, zašto se trudiš?" Gledam. "JESUS! Što je?" zaviknem, odstupim. Vara li me moje oko? Natrag stupim. |
VI. - Rožalija, vidjevši priliku Isusovu, cvili i uzdiše.
Strahom gledam opet, vidim krajem oka: o da bude vidla strah u njemu pakla, |
ali da joj dade vidit ogledalo, kad se gledat stade, što je meni dalo! Ali toj ludosti služit ne htijući hotih od ljutosti na sto strana pući. Ne bi na to pošla nit od plača grozna na smrtni jad došla, da takva što poznah. Životom se dilim trgajući lase, vapijući cvilim u žalosne glase. "Ja se resih!"... Riči dalje mi ne pusti mukli jad izići iz tužbenih usti, nego istom što dišem, kamenita mučim, s plačem riči pišem po licu tekućim i govorim š njime, što bi reći rada: riči jesu nime suza, koja pada. Pismo od suza vrućih Ljubav gledat stane, s pogledom štijući na milost se gane. Ljuto lice, koje prije naoblači, razvedri i moje srce š njim objači. Ja se, veljah, resih, Isuse ljubljeni, zato takov jesi sada jadnoj meni! Ja te, ja uvridih, i ova je ruka, s kojom ja provridih rane tvojih muka! Tužna od kosa brigo, kada k mojoj glavi, k tvojoj ruku digo, da nju iskrvavi. Kada si to smila, ruko, kad se ganu, prije krvnog dila, ah, što ne usanu! Ti na križ imaše prigvozdena biti, kad moja htijaše glava da se kiti. O smionost! Kako, Isuse propeti, slipa mogah tako izić iz pameti! Tužna i crna noći, u poslu opakom s kime umah oči ti oslipi mrakom? Sakri zrake tvoje, sunce, - što si izašlo, kad mi u tminu moje krvavu jest zašlo? Ah, na pokornice izgled Mandaline tecite niz lice bržje, suze line! O, da vas prolivam, da Isusa noge i š njome umivam moje zloće mnoge, da mogu, što hoću, isprati do smrti od gizdosti zloću i s kosami trti, neka, kako bolje grišne kose mogu, one zadovolje uvriđenu Bogu! O drago ogledalo, što u tebe prije, Isuse, gledalo oko duše nije, da ona videći do sad slidi tebe, kako bi slideći vidla lipu sebe! |
VII. - Rožalija, vidivši u ogledalu sunce, od njega ugrijana na novi život priporodi se na izgled ptice, imenom Fenice.
I to govoreći, koliko je moći, |
užgaj me, usmrti, uskrisi, promini!" A sunce, jer svita jest oko, videći da od pet sto lita ptić dragi mu ječi, spruži od zraka vruće strile, pali, žari, dokle s perjem svuče lita i život stari. Sila od vrućine stari život skraća: gori, pada, gine i na prah se vraća. Čudo! Oganj hudi svačemu, sve kvari, a na život prudi smrtjom ovoj stvari. Gdi smrt ptica ište, tu život nahađa: gnizdo jest ognište, gdi se opet rađa. Na crv se obrati pepeo, iz crva opet se povrati nova ptica prva: iz plodnog pepela mlado dižuć oko i krila vesela uzleti visoko. Tako životvorna, koja nju uzvisi, smrt srićno pokorna i mene uskrisi: ogledalo moje Isus suncem sine, prospe zrake koje čudno me promine. Srce mi se užeže žestoko i gane; mislim da se izžeže, tako oganj plane. Pali me; uzdahnem: "Ah, kako me mori!" Kleknem pak ustanem, dignem oči gori. Za sve što svit cini, srce mi ne mari: gori, da promini ćud i život stari. Ah, o da sam slična Fenici, da mogu mrtva svitu, srićna, velim, živit Bogu! Mnim, da ništo spada s mene, da sam prosta: mislim, kako sada ja slobodna postah! O vrućino živa, o lito duhovno, sve mi dosađiva sad, što je svitovno! Čini mi se da se na pepela crne gore i na prah se vas svit priobrne. Dižem ruke kao poletit želeći: "Ah, tko bi mi dao krila!" govoreći. |
VIII. - Rožalije uzdisanje u ostavljenju svita.
Zbogom, diko svita, minuća dobroto Zbogom, dvori bili, gdi rodna široko Zbogom, o mladiću, na druge zaruke |
Zbogom, slatka mati i ćaćko! Znam da ću Znadem da vas smutim i da ću probosti
|
IX. - Rožaliju priobučenu u pustoš Ljubav nebeska prinese.
Jur biše prosulo sunce zrake rane
Cvitje bacim, zlatno ruho s mene svukoh,
|
Kad mi uže sveza i s križićem žutim patrice priveza, da se dižem, ćutim, i kako ne znadem, u pustoj se gori za čas istom, znadem, kaono se stvorih: il je kripost koja svrhnaravna bila, Ljubav li na svoja mene uze krila. Kakovo je stanje? Kakvoga je vridno raskošje prvanje: tamno, pusto, hridno. Svakud prije rada sloboda izići, priko praga sada svog ne more prići, jer gore okolo takove me kruže, da i čelo golo do oblaka pruže, - gore crne i žute, nije grane ni trave vidit, opuznute kano jesu glave. Oblak se zadiva za vrhe leteći ali otpočiva od vitra bižeći. Na gorja strmoga pinjaju se pleći jedan na drugoga kamen strm i veći. I kaono svima (zato tko se čudi?) oholost i njima više stajat hudi: viši padne prije, bolje jest bit nisko, tko se uspne, nije stalan, stoji sklisko. Na pećinah golih panje padajuće tu grbava doli starost tiska i vuče. U sridi je mista pustošna ravnica, voda teče čista, mloga piva ptica. Stabla dugih grana rastu i zelje, koje jest s korenjem hrana sad pokore moje. Kada amo dojdoh, među zidom pustim zapletenu najdoh špilju grmjem pustim. Nit u poldan more nit sunce od jutra od visoke gore pristupit unutra. |
X. - Rožalija, privoljivši svitovanju Ljubavi, odluku svoju u špilji pribivat napiše strilom.
Ljubav joj ogledalo dade.
Kad Ljubav uniđe sa mnom u tu tminu,
K tomu, sve što imaš, misli, tko je dao; što svaki čas primaš, tko bi brojit znao! On sve dade tebi i svrh svega sebe, a ti dala ne bi srce, ljubav, tebe? Hoćeš li mu kratit? Ah, siroto tužna, nit ćeš s time platit dio, što si dužna!" A ja doli klekoh i zemlju poljubih: "Špiljo moja," rekoh, "za vik te obljubih! |
Zdravo u sridi gora, dražje neg prvanje Digni se još gori ti, goranski zidu, Da istinom znadu sriću špilje puste,
Ja Rožalija, kći Sinibalda, od Ružica i Quisquine
I nut čudo, slovo tako se udubi, |
XI. - Radost špilje i kupanje slavića.
Gdi je ova gora? U kojih je stranah, Ali kuda tako zanese me radost, Sad na špilje ime nemojte se čudit
|
Kad se suho postim, ah, što ja uživam! Ja se s postom gostim, kripim, naslađivam: kao da pada prava novim čudom mana, slatka meni trava i koren jest hrana. Rajska u gorah pustih mene pita sladost, med ćutim u ustih, a u srcu radost. Virujte, da niti žedna sam nit gladna, vodica za piti blizu mi je ladna. Pokraj špilje živi kristal bistro teče, koji kano krivi žeđu, da pit neće, jer sve šuškajući kaono se tuži, da se ne pijući žeđa š njim ne služi. Niti ju što kada muti: tu ne pazi pastir svoga stada, da priko nje gazi, nego ako moje puste drugarice u planini koje k njoj dolete ptice, da se kuplju i piju, navlastito ptičak, kraljić ptica sviju i slava, slavićak. Kljun u nju zamoči, pije, diže glavu, opet pije i skoči na zelenu travu. Pak se vrati k vodi, gleda gdi je plitko, pazi i ophodi, da ne vidi nitko, pokraj briga doli skoči, krilca stere, glavicu zamoči, kupa se i pere. Otpočine mrva, pogleda i pazi, kao videći crva da po brigu plazi. Pak glavu na krivo sad nagiblje amo, sad s desne na livo prigne opet tamo. U pogledu onom vidi radost niku, svoju u vodenom ogledalu sliku. Kao da se neće kupat, vodom brca, gleda, kako teče, i s kljunićem štrca. Od nike dragosti opet zaroniva, da se u radosti ladnoj naslađiva. Okolo se okreće, i kano da pliva, s krilcami trepeće i umorno ziva. Odleti na stranu, pruža se, raskrili, kljun tare o granu, glavom trese i s krili. Tribi se i čisti, perje vuče i vadi; da na red namisti, s kljunom češlja, gladi. Kao da zafali za vodicu zdravu, kako zna, nju fali i piva njoj slavu. |
XII. - Rožalija, čuvši slavića, prilikuje sebe duhovniku, koji tri stotine godina za pticom jest hodao, i razmišlja radost nebesku.
Višje puta kao zanešena šutim, Puše vitar, kiša ide i nestalno
|
Glas ptice neznane jest namisto lika |
XIII. - Prigibe na ljubav Božju, s kojima prignuta Rožalija bliži križiće na drvenih korah.
Pitate, u čemu varam vrime dugo.
Ah, kako ti ne bi led moglo rastopit Ah, čoviče, što si, kakva srića i dika,
|
Na što, o moj Bože, crvak jest uzdignut, kako tvoje može veličanstvo prignut? Ah, što povoljnoga u mojoj ništoći veličanstva tvoga zapaziše oči? Prije sviju godišta nego ti probudi svit iz praznog ništa i reče mu: "Budi!", ja omilih tebi eto brez početka, kako drag mi ne bi bio brez svršetka? Stvori me u vrime i na tvoju sliku dahnuć učini me - o milost veliku! Kad pravda mač ljuti na osvetu dignu čovičanske puti, ti nebesa prignu: na te uze put našu, da se ne osveti, popi gorku čašu, Isuse propeti! I još svrhu toga božanstvenu manu, dade tebe istoga dušam našim hranu. Što ja mogah želit višje neg tim darom srce razveselit prid blagim otarom? Kakvu nigda ćutih, kao sad da uživam, slast prisvete puti, jošte spomenivam. Ćutih oganj živi i da nikom dragom duša mi oživi objačena snagom. Gdi je takva mati, koja i jedinu hoće takvu dati hranu dragom sinu? O ljubavi dilo i skrovnost od vire, o milosti vrilo, koje nejma mire! O čudo visoko: što ne zna doseći od pameti oko, može čovik steći! Dar jest neizmirni za gorku spomenut muku i puk virni na ljubav okrenut: prije ću izdahnut, zafalna umrti, neg će u meni usanut uspomena smrti. O ljubavi vruće! Kad ja nju razmislim, kako je moguće ne ljubit ju, mislim. Idući uzdišem, gledam stabla u gori, da s kamencem pišem križiće na kori: i hodim cvileći gori doli ovako, križe biližeći trošim vrime tako. Ah, vapim, da imat srce to sad more i križ tako primat kao srićne kore! Ah, od puti moje srce tvrdokorno, mini bitje tvoje i postani korno! O ljubavi, radi, kako znaš, u prsih križ sveti usadi, da se ne pomrsi: onda ću ti ugodit, onda srce hoće, koje želiš, plodit od ljubavi voće. |
XIV. - Rožalija, pogledanjem u ogledalo zanešena u duhu, želi umrti. Vara ju Jeka. Nauk od Jeke.
Ogledalo, kako Ljubav me svitova, Na po odgovara, što ja njeg uspitam. Vapim: "Vrime drugo! Ah, kad se pridružim?"
|
Rič prisiče moju i veli mi: Mirni. Zaludu zaziva nju srce i cvili; kada se oziva, same riči dili. Vičem: "Gdi je strila, da u me uleti?" Kao da je bila blizu, reče: Leti. "Ako leti, što je da ne dojde?" - Dojde. "Ah, kroz srce moje što ne projde?" - Projde. "Ne ćutim, da projde. Ah, na pomoć koga zvati ću, da dojde, ja neboga?" - Boga. "Bože", vapim tada, "usliši moleću! Vidiš suzu sada ti roneću." - Neću. "Ah, moja Ljubavi, udri me, razluči, od tila izbavi i ne muči!" - Muči. Onda kao da se oda sna probudim, kakve ja čuh glase, razmišljajuć sudim. Nije Ljubav prava, nego Jeka bila, koja glas odava; kamenska je vila, vila u pustih gorah rođena odavna: nit je vidla mora niti polja ravna, u kamenju šuplju nit mrtva nit živa u pustošnu duplju skrovito pribiva; nit bosa nit gola, nit pije nit jide, nit kada iz dola svoga kuda ide. Mučat nikad neće; valja među svima, kad što tko njoj reče da rič stražnju ima. Nejma ništa svoga, riči nje su blago, ima i daje toga koliko ti drago. Od naravi nima, ne zna progovorit, nego kad rič prima, znade odgovorit. Ako tko zaviče i koga zazove, rič na po prisiče, taki se ozove. Traži, kad si čuo, ne najdeš ju, gdi je: usta je i uho, drugo ništa nije. Od pastira Jeka zove se, jer ječi i sva od nje zveka pusta gora zveči. Kada glas udara, gdi je špilja pusta, odskakajuć vara iz nje šupljih usta. Tako ja uboga, kad prvi put dojdoh, da nije ovdi koga sumnjeć, vikat pojdoh: "Je li tu tko stoji?" - Stoji reče čisto. Srce mi se uzboji, je li za me misto. Vapim: "Hodi amo!" - i taki se sitih, jer čuh amo samo, ima Jeka biti. Nije čovika živa; siguran je, rekoh, tko s tobom pribiva, drugo moja Jeko! Dragi moji, ova vila i vas vara; vila nije nova, neg i u vas stara. Što je varovita moje Jeke vika nego li od svita ispraznosti slika? Nju na pomoć viči; kad ju počmeš zvati, obilna u ričih nje će tebi dati. Mlogo obećava. Prosi blaga, blaga glasom ti odava, ništa ne pomaga. Reći ćeš: o Jeko, sada od rečena kako je daleko, znadem, do stečena. Blago, dika, svašto, s čim ufanje pita, rič je, prazno, tašto, ne čini te sita. To naprvo daje govoreći Jeka, kada glas odaje i što sve nas čeka. Život vitrom ide, vrime, dobra dila, dok od smrti pride i skrati ga sila. Smrt, što mudri sude, jest života jeka: kakov život bude, takva me smrt čeka. Kano u pustoj gori jeka govorenju, tako odgovori pusta smrt činenju, - pusta, jer opusti mrtva; da što ide š njime, ne dopusti; sama dila slide, - dila, smrt kojima odgovara slična: zla zlima; dobrima dobra, u vik srićna. |
XV. - Zabava vrimena u ljubavi i uzdisanje Rožalije.
Nitko sad se neće između vas čudit, Kada vitar puše, mislim: "O da hitri
|
Kada kiša pada, velim: "Suze puste, gdi ste?" - jošter rada da su višje guste. Velim, kad niz brdo led rastopljen teče: "Što se u plač tvrdo srce razić neće?" Velim: "Linu mene što na zemlji veže? Nut, ruke zelene hrast u vrh proteže!" Kad je lito, kako srce gorit neće? Kada žarko tako sunce žeže i peče, zovem vrime svako litno i goruće, jer rajsko jednako sunce mi je vruće. Kad je jesen rodna, iziskujem dila, jesu li ugodna Bogu, čista, zrila. Ne znam što je zima, kad me oganj grije: koga ljubav ima, zime u zimi nije. A kada prolitje zemlji studen svuče, da ju u novo cvitje i zelen obuče, želna tilo svući i život umrli cvilim uzdišući u raj neumrli. Ah, u cvitnjak ovi, pokoj duša srićnih sad me Ljubav zovi, - cvitnjak želni, vični! Tako služim Bogu, zabavljam se s time, vas život zvat mogu od ljubavi vrime. |
DIO TREĆI
I. - Ljubav Rožaliju zabavlja s prikazom mora kano prilike od svita. Vidi svoju lađu.
Još da me zabavlja ljubav u samoći, Vidla sam jednoga ja pogibje broda,
|
mlogo duša smakne utopljenje vično! Srićan, vitri koga i napasni vali
|
II. - Prikaza na livoj strani dvojputja, kako mami i vara Svit i Dika.
A u drugo vrime zabavljenje drugo prikaza i š njime zabavi me dugo. Činja mi se, kano Ljubav oko zore povede me rano blizu jedne gore. Došli jesmo bili, gdi na glasovita dva se puta dili dvojputje od svita. Put, na livu koji zahodeći hodi, svit slidi i svojih roba mnoštvo vodi: okovani robi zlatom kažu, s koga i tko nje pridobi u zlo ropstva toga. Svit zlatom i blagom koga ne zaslipi? Za njegovim tragom ljudi vrve slipi. Prid nje novce hita, i jer lakomosti nikad želja sita ne zna reći dosti, vrve premda trudni, nisu željom slabi, na to jaki i budni, da koji što zgrabi. Novac se u ruku iz ruke kotura, jagma je u puku, jedan drugog tura. Naprid i za njime Brige lete blide, kao da svaka ima sto godina, side. Nit je čudo: tko se priko reda stara, prije dobi kose učine ga stara. Ne puste ji niti za čas jedan sisti, nit zaspat, nit piti, niti mirno jisti. Da se ne obline, sve su uz njih blizu, potajno ji kine i srca jim grizu. Ah, lude trgovce, rekoh, jerbo znadu, da zdravje za novce i dušu prodadu! A na strani Dika na pristolju siva, mameć naslidnika družbu nje poziva. Nju slide nje kosit, kopat, orat, žeti i tovare nosit naučeni kmeti, ne iz sela rodom darovčene vune, neg s mlogom gospodom slavni mači, krune. Ona krila dili, da k visokoj srići poletivši s krili k njoj uzmogu stići,
|
gdi se jest uznila na oblaku jasnom O ludi, jer luda jest cina i hasna |
III. - Prikazanje pet Ćutenja varajućih.
Kada ova vidih, opet onda mene: "Sad nadalje idi!" Ljubav opomene. Idem. Nuto, dica krilata, malena, veseloga lica, puna i rumena! Pet Ćutenja tila - ah, petera braća - mlogim uzrok bila jesu vičneg plača. Ime je prvomu Vid: sve vidit hoće, hitre na svašto mu oči taki skoče. Šarene su svite: kao zvizde u noći, nikad gledat site, na njima su oči. Ogledalo ima kao oko dvoje i kaže u njima oštroumje svoje. Štogod lipa, mila vidit oči traže, čarovita dila staklo čudno kaže: misec, zvizde, zoru, sunce, more, riku, polje, kuću, goru, cvitje, zemlje diku. Skazat izgled kipa često mu je drago vile, koje lipa lica sve jest blago. Drugi brat se zove Slišanje i zato, da on sluša nove stvari, pazi na to. Drago mu je šutit, što goder se radi; vas dan može ćutit, da mu ne dosadi, pisme, šale, ptice, ali kad uzsluša glas tamburske žice, uzigra mu duša. Ćud tamburom kaže, nju nosi uza se, š njome glas svoj slaže, želju uha pase. Kakvu cinu ima ušiju, zlamenje viseće na njima jest drago kamenje. Na odići uši vise, nit se tuži, nit mu tko zagluši, kad riči produži. Mirisanje treći brat je; njegva svita
|
mogu pravo reći da je od cvitja kita, Miris od dragoga cvitja i lipota |
IV. - Prikazanje ostalih svitovnih veselja i njihovih naslidnika.
Za tom bratjom hode - dica li su bila, koji kolo vode, ili sabor vila? - Sloboda života, Himba, puna zala, Smih, Dragost, Lipota, Pisma, Igra, Šala, Veselje i š njime njegva sestra Radost, kratkih krila Vrime, kratke dobi Mladost. Nosi piti Radost, s alvom svoje pite kuharica Sladost, a Raskošje kite. Šarena na njima kao prolitje svita, a u licu svima cvit od mlada lita. Oči su jim crne, zorno žute kose, skačuć kano srne cvitje beru, nose. Pisma vila zače, što god glasom može, što je vila i braće, svi š njome glas slože.
Što stojite, bratjo draga?
|
put je pravi, svit naš slušajte. Crvenoga eto naše veselja su pune čaše. Da ste zdravi! S nama kušajte.
Nuto tužna čuda, virovati htila |
V. - Dušnoga Spoznanja ogledalo Sloboda od života razbije; zauzda ju Strah Božji, ali se uzde oslobodi
A Dušno spoznanje koje ne počiva,
|
Škriplje, grize žvalo kao ždribe, koje jošter nije znalo, prva uzda što je. Sloboda, budući da s imenom ćudi jednake jest, svući ropstvo s glave trudi. Da joj zapovida uzda, to pripustit neće, nego od stida radi nju izustit. Spomina se što je, što bi, kuda dojde: srce to njoj troje kao mačem projde. Sama sobom vlada; ne da se da koja oblast nju nadvlada; gospoja jest svoja. Misli ljuta, kako sad svojovoljnu diku u grdomu tako pati oglavniku. Zato poče tresti z glavom, naglo skoči, ali se otresti, vidi, nije moći. Žvalo grize, žvače, grižnjom zube tupi; otima se, skače; naprid, natrag stupi. Gori glavu digne, trza š njome doli, prije neg ćud prigne, mrtva pasti voli. Tako tvrdousta nigdi vranca nije: hrče, krivi usta, petom hita, bije. Naglo se zateče, o tle sobom lupi i svu da uteče ljutu silu skupi. Ćud većma utvrdi, jid u njoj zakipi, užge se, rasrdi, srdžbom snagu kripi. Sad glavu proteže, sad glavom zakreće, a Strah uzdu steže i š njom ju okreće. Još se ne podlaže, ne staje se mučit, rukom se pomaže, neće uzde učit. Sili se izmaknut, ne pusti se vodit: ali će se smaknut ali oslobodit. Kao da je bisna, usta joj se pine, puca uzda tisna; trga se da skine. Što ne more sila! Puče uzda, palo od pomamna dila je pinasto žvalo. Ćutenja doteku i vile ostale: "Da si nam zdrav!" reku; jakost, sriću fale. "Da si nam zdrav!" slože dignuvši glas veći; vape što tko može, drugi put i treći. |
VI. - Strah Božji kaže livoga puta svrhu, Zmaja paklenoga.
Strah mačem zamahne karajući opaku Gladna u vike zmija, sve se u nju hita,
|
Iz vične čeljusti, što zgrabi i dere, nikad ne ispusti, muči, siče, ždere. Plač je, vika: "Jao, o svitu prokleti, u koju sam pao, uzrok mojoj šteti! Jao, jasnost Dike, koja za čas sinu, u crnu na vike promini se tminu! Jao, o ludosti, s tebe, jao, steći, o kratka bludnosti, muke strašne peći! Jao, kako dugo? Vazda! Jao, tako, o vazda, neg drugo gorje si zlo svako! Ah, hoće li ikad ljuta sila stati? Jao, neće nikad otpočinut dati! Nikad - vazda - dvoje tužno, strašno ime, jao, u paklu koje jest najtežje brime. Jao, da bi, jao, Bog vrimena malo za pokoru dao! Jao, vrime je stalo! Stalo je zaludu, pravda neće dati, na svojem je sudu rekla: "U vik pati!" Čuvši tužni jao, cvilenje i huku, tko bi se lud dao, mislim, na tu muku? Dao od svoje volje? Jao, eto se daju, da ji u vik kolje, paklenomu zmaju. U vik, - nije od cvila i od plača hasne, za dobra su dila veće ure kasne. U vik, - leti sada vrime, poslije stane, vične smrti kada strile njega rane: poslije umrla puta, ah, ne leti vrime, zmaj ga operuta, krila proždre š njime. Vikovičnost vije ondi kolom svojim, proklet viče: "Nije hasne suzam mojim!" O paklena zmijo, kad je plaća tomu takva, tko bi smio pristat k putu tvomu? Pripado se, sva se stresem od strahote, od viđene sva se smućujem rugote. Ne straše se srne tako, kad ji s hrti lovac na hit svrne od olovne smrti, - nit se golub stisne tako nit trepeće, kad se na njeg tisne jastreb i zateče, - nit ovca prid oči videći iz gaja da gladan vuk skoči, kao ja od zmaja. Oči krajom skuta sakrivši, ja rekoh: "Ljubavi, s tog puta bižimo daleko!" |
VII. - Na desnom putu Rožaliju susriti diva imenom Milost, koja grišnike u čudni od pokore vrutak poziva.
Odosmo. Na strani desnoj nuto čuda!
Tako sad obuče kano smrti sliku,
|
Sada radost mirnu i raja lipotu, fali neizmirnu sad Božju dobrotu. Sve čini: svituje, uči, nagovara, zove, prosvitljuje, priti se i kara. Na vrstu se mlogu ona priobuče, da stranputne k Bogu dušice privuče. Želi pomoć svima kao mila mati, istinom se ima diva Milost zvati. Kad sin i od zloće oboli, pogrubi, još ga pazit hoće i prudit mu ljubi. Zove ružne, slipe nemoćnike i viče, da se peru, kripe i od boli liče. Na početku gore živi vrutak teče: "Evo od Pokore vrutka" Ljubav reče. Čudno kupalište: mlogo nemoćnika u to utočište ide tražit lika. Ima čudo dvoje: tu rana zacili, i još crno što je, čisto se obili; to jest kad se skruši tko i priobrati, pokornoj se duši lipota povrati. Vidla sam u ptici, koja dojde k vodi, grišne duše slici, da se čudo zgodi: doleti od strane live kao tužan na brig vode znane gavran crn i ružan; kupa se, umoči i udara s krili, - čudo! na brig skoči golub čisto bili, k Milosti poleti biliji od sniga i od nje odleti u visinu briga. Kod kriposnog vrila Pokora pribiva: lica tužno mila, oka suzna, diva porušena svoje nikad nije svukla crno ruho, koje prvo je obukla. Lice koprenica nje tanka sakriva, kao pokornica da se stidi kriva. Boke s užem stišće, vinac trnje golo na glavu pritišće, da bi oštrije bolo: čudo se š njim zgodi, vinac taj jest cvao, a kad ga se dodi ona, cvit jest pao; glas je, Radost vila da u prvo vrime, kad jest cvao, bila je krunjena š njime. Noge jesu bose; niz rame prosute i s pepelom kose tužne su posute. Ljut bič s gvozdenima zvizdami uza se kao oružje ima, oružana na se: š njime, dokle more ruka podnit boja, udre, siče, ore, kopa leđa svoja. Tužno lice doli naslanja na ruku, nju na brig, od boli daje izgled puku: uzdiše i sva se s groznim plačem škropi, kao od juga da se snig prolitni topi. S plačem se umiva; kad u prsi tuče, tada jačjim liva virom suze vruće. Suze nje su dilo, o njima je živa, sebe kripi, vrilo svoje nadoliva. Ljubljeno ga prima, tko se dojde prati; uči, pomnju ima, što mu valja znati. Tko uz goru iđe, triba mu je grihe, jer š njima ne priđe, da opere prije. Mandalina ista s Petrom kod ovoga plakala je mista zloće griha svoga. Tu u mramornomu kipu tužno kleče i u pokornomu stanju kano ječe; kao da su krive prilike, kroz oči kamen suze žive sveudilje toči. Tužan kamen daje nauk srcu od puti, kakvu, kad se kaje, valja da bol ćuti. |
VIII. - Putovanje različnih putnika, osobito mučenika, prikaziva se.
Uz drum mloge staze različne se vide: na njega svi paze, kud goder tko ide. Gledat je lipota: uzlaze po brigu različnog života po trnju i snigu muške, ženske glave svake vrste, koje nastoje da prave slide staze svoje. Pod križom viteški Isusa vojnici slavno put svoj teški slide duhovnici. Odluka put kaže, koju svaki gleda, prate i nje straže, naredbe od reda. Odića ji dili, ali svi jednoga, i crni i bili, služe kralja Boga. Idu i ostali, na vinčanju ruku koji su si dali, i svoj jaram vuku. Idu, koje sada tuguju brez druga, jer najdenog pada na nje mlogo duga, - udovice, ako i jadno nevoljne, jer Bog hoće tako, s time zadovoljne. Idu i umorni starci, grihe mlade skrušeno pokorni oplakati rade. Idu moleć babe, krunice potežu, jer životom slabe skoro se razvežu; za desetkom svakom u prsi se one lupajući šakom ječe, suze rone. Idu od mladih lita u čistom životu čete bila cvita čuvajuć lipotu. Idu, ali mučno, bogati, i zato na rajska naučno nije vrata zlato. Ah, višje sirota, s kima se svit stidi, krstjanskih dobrota put lasnije slidi. Ide, koji hoće, - nit silit nit kratit tko može, - od zloće sam se bude vratit. Tu jest prilaz staze strašne, priko koga mlogi slavno gaze slideć kralja svoga. Tu od svake ruke, kuda valja ići, straše oko muke, oganj, kamen, biči, oštra od gvozdja kola, noži, mači, pile, kopja, sablja gola, uža, križi, strile. Neg nije nijedna tako muka ljuta, da umrti žedna straši srca od puta. Kao da je ravnica, idu vridni fale stari, slabi, dica i divojke male, nit strah krvav smeta ić po smrti tragu, jerbo vira sveta čudno jači snagu.
|
Svit viteza neće takve vidit volje,
Od nikakve dobit sile se ne dadu,
|
IX. - Prikaziva različne dive imenom kriposti, imajuće pomnju na putnike, koje diva imenom Ufanje pivajući pokripljuje.
S putnici Milosti vide se po gori
A Ufanje diva u svitah zelenih |
Ona slavne iz skuta vince prikaziva i za umor puta oblakšat popiva:
|
X. - Čudno vrilo želje od raja od udarca strile izvirajuć; priobraćenje strile na stablo pomu iliti palmu.
Nasrid gore znano svima čudno vrilo,
PSALAM 41.
Kao vruć jelin, Bože mili, i prid lice Božje dojdem! Ne stadoše ronit oči suze ob dan i po noći; kano tilo hranom kruha |
š njima kripim slabost duha.
Drugo nije manje čudo od prvoga, |
XI. - Prikaza nove staze k divi imenom Samoći; k njoj pustinjaci idu. Paula i Antuna sastajanje.
Zatim Ljubav mene: "Gledaj stazu ovu," opet opomene, "vidiš četu novu! Stabla su visoka, a u strašnom dolu staza je duboka po kamenju golu. Pustinjaci kuda idu, imaš hodit; suđeno je; tuda u raj ćeš pogodit. Uzić je teškoća na višje, gdi diva imenom Samoća vlada i pribiva. Diva suha, blida, pustinjakom svima ona zapovida i upravlja š njima. Nija vidla grada, tu među kamenjem vodicom se vlada i trave korenjem. Nit se razgovarat mogaše brez druge nit na koga karat, u miru brez tuge. U pustošnoj gori ništa ju ne smuti; kad Bog što govori u srce, to ćuti: ćuti, razmišljava, uzdiše i moli, plače, pogledava sad gori, sad doli. Navlastito kada i ptica počiva, ob noć s tim se rada slatko naslađiva. Nje ćud zvizde znaju, u nju se zaglede, kad iduć njoj sjaju i moleću glede. Dugo nije diva ova znana bila, kao samoživa biše istom vila: za nju ptice i zviri same znaše prije, neg se glas raširi i razazna, gdi je. Za nju prvi znao jest, kad amo zajde još mladić Pavao, on nju srićom najde. Vidiš najprvoga brade bile i duge starca Pavla, koga slide čete druge: Antun s učenici i Silvan, s očima zanešen u dici rajskoj, ide š njima. Slide odmetnici svita, nejma broja, slavni dobitnici, ištuć novog boja: Pakomija, kosti premda teško vuče, jošte muči i posti, s užem leđa tuče; Hilarija iz stana izić tilesnoga i Agaton dana bojeć se smrtnoga; Doroteo sidi i u kukulice krijuć Pambo blidi s Dositeom lice; Arsenio, koga mladi cesarići, meštra prije svoga, poštovaše riči. I različne družbe, stari, mladi jedni, idu putem službe Božje gladni, žedni, niti trudne smeta, što na putu svojem hodeć lica sveta oblivaju znojem. Svaki pravo sudi: valja silom ići, triba da se trudi, tko će pokoj stići.
|
Pavao kod ladna vrila i jedne pome Ali drugi eto starac pristar veće, |
XII. - Rožaliji, kad pozdravi divu Samoću, Ljubav svrhu puta prikaže, lipotu mista i cvitnjaka nebeskoga.
"Jao, puta mučna k ovoj divi!" rekoh. "Hodit nenaučna ne stignem daleko. Ali jerbo želim pozdravit Samoću, što god Bog da," velim, "putovati hoću." Ter po strmu brigu i kamenju idem, po trnju, po snigu, po jamah k njoj pridem. Divi se poklonim; ona pogled mili kaže mi i s onim srce k sebi sili. Progovorim: "Zdravo, divo uzdisana, svetih gora slavo, sad mi srićno znana! Dojdoh se poklonit tebi, volju moju pod oblast priklonit i pod volju tvoju. I ja sam obrala sriću tvoje družbe i srcem se dala u stan svete službe." Zagrli me i reče: "Sestro, srce moje! Srce - što ćeš veće? - sad jest stanje tvoje. Da si amo zašla, čestito to tebi! Srića te je našla, u dvor zove k sebi. Neću ti govorit višje; srićna hodi, Ljubav će otvorit vrata, kud put vodi." Ljubav istom strilom svojom me se taknu, a ja za čas s tilom k gradu se primaknu, i kroz tisna vrata kad s Ljubavjom projdo, u grad vas od zlata čudeći se dojdo. Temelj slavnog grada jest kamenje drago, koje sve nadvlada svita ovog blago. Srebru cine nije nit svitlog poštenja, zlata svitlost gdi je i zvizde kamenja: od dijaspra zidovi, od bisera vrata, a gizdavi krovi i tle jest od zlata. Kakvo to jest misto, znat morete lasno, gdi se s nogom isto tlači zlato jasno.
|
Posrid grada teče vode žive rika, Pokraj briga, kako rajska rika hodi, |
XIII. - Prikaza kužnoga pomora u Siciliji.
Želite li znati višje? Još gledanje jedno ću vam dati na žalosno znanje. Pero mi trepeće, ne da se primaknut k listu, premda neće nas se to zlo taknut. Ne bojte se štiti, od vas nijednoga neće živa biti do došastja toga. Ne znam, kuda, kamo zaneso se, gdi sam, - tako strašnog čuda jošter vidla nisam. Čudna jedna vila, ružna, blida, žuta, noseći kup strila hiti strašno ljuta. Maglu iz usti bljuje na način oblaka i istoga truje s maglom zdravje zraka. Otrovom se hrani; šta se goder takne, mučno lik obrani, otrujući smakne. Kakva je to vila? Ne more bit druga, nego je Smrt bila ili smrtna Kuga. S kojih dojde strana, znati se ne more. Je li izbljuvana iz dna Etne gore? Prid njom leti blidi Strah, a teško može da ju mršav slidi Glad, crn, suhe kože. Strilja, i u koje kuće vrata zgađa, u naglom po troje mrtvih se nahađa.
|
Čudna bolest! Ružni napnu se mijuri na smrt, ako kužni gnoj iz njih ne curi, i gorji od toga još čiri žegući, kano žestokoga od ognja gorući. Ah, kud oganj ovi kao s vitrom ne priđe! Po selih, gradovih, svuda se raziđe, niti je zlu lika, nit ga zadržava prah od bolesnika, niti mast, nit trava. Pomoć je jedina: biži brat od brata i otac od sina, divojka od svata; biži drug od druga, kći od majke svoje, ne zna smrtna tuga, komu jest rod koje. Biži, - ali tko će od vile pobignut! Leteć, koga hoće, može strilom stignut. Stigne, - nit pogleda kakav li je, tko je, udara brez reda na sve živo što je. Nit se sa svim zlatom bogat ne otkupi, da k njegovim vratom ona ne pristupi. Ili je siroma ter se snižno moli, ili svitlog doma, strilom valja doli. Niti perom mojim niti iskaza s usti, kako zemlju svojim pomorom opusti. |
XIV. - Plač Sicilije. Skaže se Milosrdje imajući u ruci cvit od ružice. Pomor pristane. Prilika je Rožalije, proti kugi odvitnice.
Razmišljajuć kužna silu od pomora Sicilija tužna plakaše kod mora: "Ah, ja li sam, koju tri nadmorske gore i kraljicu svoju kružeć štuje more!" Zacvilivši skine krunu s glave svoje: "Idi, kruno, gine sad kraljestvo moje! Ah, što cvilim: gine! Ja kraljica prije, sad mi niti sine od kraljestva nije. Porazi me vila crna, kao robje moje je odnila kraljestvo u grobje. O Mesino, gdi si, desno moje oko? Što si bila, nisi; grebje si široko. Katanijo, što si? Za ukopat kosti, koje kuga nosi, nejmaš mista dosti. Gdi jest puk tvoj sada, o Panormo bili? Vidiš kako pada, ruši se i cvili! Gdi ste brda rodna, polja odabrana, bogata i plodna, Italije hrana? Tko će sijat, nije; pomrli su kmeti, neg što kuga sije, to smrt ide žeti. Zemlja crna mati gleda novo i čisto da mrtvacem dati može za grob misto. Na što ja kraljica dojdoh tužna i pusta!" K nebu plačuć lica okrene i usta: "Jur jest tuge dosti, kad će biti svrha? Vidiš, Bože prosti, jur jest priko vrha! Nitko proti tebi zato se ne tuži: svaki kriv je sebi; što pati, zasluži. Zaslužiše puka grisi višje puta, da ga udre ruka tvoje pravde ljuta i da lica tvoga ne bojeć se zloba s pedepsom kužnoga ukopa se groba; da ju Etne plamen zažge, proždre more, da obore kamen grobni na nju gore. Ali milost tvoja i blaga dobrota veća nego moja jest bila grihota. Ah, nek veće duga od osvete stane ruka; nek se druga od milosti gane! Ako vridna toga nisam, kako znadem, vridne roda moga odvitnice imadem: Agatu i divu Luciju, da mene zagovori krivu i tebi spomene, i rajske ostale sad dvorane tvoje, koji tebe fale, cvitje gore moje. Amo na nas lice, na nas pogledajte, pomoć, odvitnice, vi svojima dajte! Uzdisi mogući i prošnja jest naša, kad nas priporuči Bogu vridnost vaša." Nut, magla se dili ter se razgaljiva,
|
zrak se drago bili, nebo razvedriva, A u kratće svine lipotu svog kruga |
DIO ČETVRTI
I. - Rožalija napast paklenu prikrstivši se otira i napisanom odlukom pokripljuje se.
Neću tajit, koja trpim priko volje: tisna špilja moja bojno mi jest polje. U ovoj samoći, premda sunce siva, sa mnom kao u noći crni mrak pribiva. Ako se usine i što svitla zraka, od slipe je tmine strašnije i mraka. Vidim i ne vidim: što mislim, to vidim, i da bolje vidim, s krajem oka slidim, da se ne pripadem, jer da bi uprla oči, ja bi - znadem - od straha umrla. Sad ništo proleti isprid mojih vrati, sad opet doleti i k špilji se vrati ter me kljunom tipa; crna krila ima i iz krili sipa strah ružnoga dima. Nikad ne miruje: sad krila raskrili, k meni zaviruje, očima zakrili; Sad s krili klepeće, sada naglim mahom udari u pleće i u srce strahom. Snebivam se. Što ću, tko će me sahranit? Sama, premda hoću, ne znadem se branit. Prikrstim se: eto, strašno naletenje pobignu na sveto od križa zlamenje. Ružno kukajući očito svidoči, |
kako štit mogući križ jest, kakve moći. Idemo pismo štiti; odstupit ne mogu
|
II. - Rožaliju napastuje Razbluda i nje sin Ljubićak. Štijući pismo stalna u svojoj odluki odgovori.
Opet zapovrnu Napast: nije ovim, nego još nasrnu većma bojom novim. Nije strašna i grda; drugačije znade primoć srca tvrda grad kada napade. Tim je strašna veće, čim manje; jer vara, mladog bržje meće pod oblast neg stara. Ne smih od strahote prid njom dugo stati, premda od lipote dikom će se zvati. Dojde, jao; vila od nikojih strana, - o da ne bi bila nikad svitu znana! Vinac od ružica cvate oko čela, ružice su lica rumeno vesela. Ružice su svite, prolitje su tkano, vezano na kite cvitje odabrano. Razbluda je; mati sinka sobom vodi ne zna s mirom stati, na boj š njime hodi. Ljubićak se zove, bludnu ljubav budi, na koju se love srca mlogih ljudi. Vojnik ovi mali, dite na zlo budno, srca rani, pali striljajući bludno. Strila je kitica, dar, posmih dragostiv, medena ričica i uzdis milostiv. Strila je rumeni obraz, ali oči od strila ljubljenih najveće su moći. Uzdahnuvši klima glavom, i medeni kakav pogled ima, mati obrati k meni. Veli: "Što, Ružice, cvit gubiš mladosti? Ah, draga dušice, pokore je dosti! O kraljevska krvi, mladići za tobom, tko će tvoj bit prvi, ginu među sobom. O srdašce moje, s tebe srce cvili ćaćka i majke tvoje i s dušom se dili. Ne mori ji dilje i od kamenitih gora tvoje špilje nemoj tvrđa biti. Nisu gore za te, neg za ljute lave; tvoj stan dvor jest, da te svi ljube i slave. Rodne tvoje ruže kako te ne ganu? Na tebe se tuže i od tuge sanu. Kad se vratiš, one opet će se dignut, |
da ti se poklone, glavu svoju prignut. Onda kao ljuta: "Idi, nevirnica!
|
III. - Rožalija s bičem pristraši Ljubićka, koji s Razbludom pobigne. Rožalije suze na ruže bile, a krv na rumene se obrati. Zafali Gospi.
U to uzeh u ruke bič srdita na me misleć, koje muke trpi Isus za me. Ljubićak videći: "Jao, majko!" reče, od straha bižeći k njoj u krilo teče. Skoči i ona plaha š njime ne znam kamo, niti se od straha povratiše amo. A ja grišno tilo započeh pokorit, da bi uzmožno bilo ljubavi odgovorit. S udarcima ljuti od gvozdenih biči raskošje od puti ne pristajem sići, dok suze niz lica, s leđi krv ne livam i tvrdi grišnica kamen ne polivam. Nek me, kako može, špilja kamenita tugovat pomože s žalostjom polita.
|
Ali nut kamenje, nje da se žalosti, rumene se vide ruže, gdi krv pada; |
IV. - Rožalija, u snu hotijući zagrliti Gospu i Isuska, probuđena najde se držeći u ruci križ i patrice. Ljubav ruže u vinac plete. Nauk.
Kad dovršim sveto Marijansko dilo,
Zavapim moleći: "O Divo, o Sinu!"
|
Ositim se, kada sanjah, Gospu da bi sustavila, tada ja patrice zgrabih i križić: doisto, najdoh se klečeći, krunicu namisto Gospe ja držeći. O Sinu prilipi i pričista Mati, što me (velim) slipi i gledat vas krati? Ne čudim se što je na prihod Divice u snu špilja svoje prominila lice. Takvoga uresa jedan pogled more puste na nebesa priobratit gore. Ljubav (vidim) uze onda ruže brati, na koje se suze i krv priobrati: Majki bile dade, a rumene prije Sinku; druge stade da u vinac vije. Ne plete do kraja; kada na po dojde, prikaza tog raja iščeznu i projde. Onda u dragosti srce moje i slasti počme od radosti kao ruža cvasti. Mislim, što jest služit Bogu, Boga uživat, u vik se š njim združit, u njem naslađivat. Ah, kakva je srića njega u vike ljubit, ah, kakva nesrića u vike izgubit! O svitovne ćudi! Kad Razbluda mami, što jest da poludi i da se pomami? Što luda veselje, koje istom draži, a nasitit želje nije uzmožna, traži? Što ne traži njega, koji jest pričista radost, blaga svega pun, lipota ista? Viđenje prošasto, kad razmišljah što je, Ljubav krune zašto ne dovrši svoje, u srcu se smetam, ništo će se zgodit, napast će, zgonetam, silu na me vodit: u došasto vrime boj me čeka veći, valja vinac š njime dovršit i steći. |
V. - Rožaliju Ispraznost svita napastuje.
I eto, ne projde sedam dana mirnih, šta se bojah, dojde; strah bi prorok virni. Čudno slavna vila priđe iznenada; božica bi bila, da je moći, rada. Na njoj zlato siva i kamenje drago, kao da ju odiva svega svita blago. Kruna je od zlata i biserne sjaju zvizde oko vrata i na svite kraju. Na način svitloga pristolja ohola od zlata čistoga jasne se nje kola. A pauni, koji voze, puni gizde od repova svojih raširuju zvizde. Okrug svita nosi, kao da vlada š njime; kad tko od nje prosi štogod, vara s time. Zlatne mriže ima, nje na lov rasteže, ništa nego š njima svitli zrak poteže. Poznah udilj, kakva vila ima biti, koju dika takva obsiva i kiti. Vidim, pravo nije zlato, koje siva, laži i varke krije, jer se prominjiva. Nejma zlato toga, ne tamni nit gine na način svitloga božurka i pine. Očito mi dosti, kad vara i laže, da od Ispraznosti vila ta jest, kaže.
|
Vrat oholi diže i s očima kreće; da u svoje mriže zaplete me, reče: "Što činiš u tomu grobu zakopana, svitu očitomu rođena i dana? Digni se iz ove pustoši i hodi, kuda tebe zove srića, da te vodi. Na diku te moju ona dade i stvori, da gospoju svoju Panormo te dvori. Što činiš u tmini? Sa mnom ovdi sidi, rodu glas učini, da te sunce vidi. O Ružo, od krvi spomeni se tvoje, slidi tvoj put prvi i nauke moje. Ja sam ona koju vas eto svit štuje; on zapovid moju (kaže okrug) čuje. Tko jest i ne želi biti, neg jest, veći? Svaki rad bi, veli, sriću bolju steći. Za mene vojnici siku se u boju i krv mojoj dici prolivaju svoju. Mudroznanac radi za me, štije knjige, nit mu kad dosadi trud od mudre brige. Odluka je dika, da more drugoga priletit knjižnika slavom pera svoga. I prid Isukrstom za me niki kleče, da tko kažuć s prstom: 'Nut pobožne!' reče." |
VI. - Rožalija odgovori i s ogledalom svojim Ispraznost otira.
Onda ja na kamen gledam, pismom ovim Idi, o napasti! Tko kad tvojoj slavi S ogledalom idem. Ispraznost kad vidi,
|
Sad, Ispraznost što je neka svaki sudi; neka, velja(h), tko je lud, za njom se trudi. Svitlost, koju ima, što je? Magla, sina, ništo svitlog dima, prazna u vodi pina. Okrunjeni gdi su vladaoci svita? Kao da bili nisu; tko za njih sad pita? Neumrla dika, glas zvoneći slavno, ne dočeka vika, zanimi jur davno. Nije glasa glasu, svatko od njih muči, koji mniše da su umrt nemogući. Gdi su starih kao od gradova gore? Tko bi kazat znao? Sad vol ondi ore. Tko bi reći htio? Gdi je nikad davno čudan varaš bio, sad je polje ravno. Što je bila vaša, Asijanci, Troja? Tužna marve paša posli grčkog boja. Stari Rim, od svita kralj, i moć vojnika gdi je? Nedobita ukopa se dika. Da se Augustu zgodi dojti, znao ne bi, kad po Rimu hodi; nije priličan sebi. Gdi jest grobje kralja od Misira grada? Smrt sve tare, valja, smrvi i nadvlada. Istinom tko zvati grobja grobje sada može? Ništa stati ne može, sve pada. Gdi druge zidine, od svita čudesa, oholost visine pružeć u nebesa? Ah, sve se obara; što stoji, upade; to vrimena stara i sadašnje znade. Gdi su oni, koji kao sunce prostrše oblast ruka svojih? Nesta jih, pomrše. Nit je oholosti nit je vidit blaga, nego Ispraznosti zlamenje od traga. Vrime i život leti; na vrimena krilih kad život proleti znamo što smo bili. I što jest svit, znamo, kako mami, vara; što daje, jest samo sanj prazan, glas, para. Budi na milosti ovoj Bogu fala, jer laž Ispraznosti poznat mi jest dala. |
VII. - Ljubav, kazivajući Rožaliji nedovršeni vinac, zapovidi primistiti se u drugu goru, otkud vidivši dvor svoj, nadvladajući napasti dovrši vinac. Privoli k tomu.
Ljubav opet k meni uniđe leteći, Vrime jur jest sada krivu volju prignut.
|
Znaš dobro da ima koja jest pobožna, svojima starjima kći biti podložna. Proti zapovidi svetinja nije sveta; promisli i vidi, jer te napast smeta.' Misli u dvor bili, jer moguće jesu, na svojima krilih za čas te prinesu. Pameti smetene, gdi si, nećeš znati, uzdišući mene na pomoć ćeš zvati. 'O dvori šareni,' često ćeš govorit, 'sakrite se meni!' - i oči zatvorit. Panormu ćeš vidit iz brda pustoga, - ah, kakov će slidit boj s pogleda toga! Da te krv nadvlada smetenu sirotu, kazivat će grada domaćeg lipotu. Udarit će misli, kao kad na polju grlicu su stisli jastrebi da kolju. Udrit će u oči, većma u želju tvoju: u tom posvidoči stalnu ljubav tvoju. To neg sve prošasto težje jest, boj veći, ali na došasto misli što ćeš steći. S tim slavnim dobitjem naviti ćeš punu kao ružičnim cvitjem, koju vidiš, krunu." Ja se onda poklonih ovoj zapovidi i srce priklonih da ju rado slidi. "I na to gotova", velim, "jesam polje, pokli Božje ova jest naredba volje. Srce je pripravno hrvat se do smrti, još, da vinac slavno dovršim, umrti." Kada izgovorih to, Ljubav otide, a srce mi gori ćutim da uzide. Ćutim na hrvanje ljubav slatkosilnu imajuć ufanje u milost obilnu. Uzdišem: "O vrime kad to hoće stići, da se stražnjoj š njime obradujem srići!" |
VIII. - Rožalija svoju knjigu dovršujuć njoj napokon govori.
Dosta veće. Kako, u kojoj sam strani, istinito tako ja sve vam obznanih. Sad na svrhu stigoh, zato pismo skraćam i k tebi se, knjigo putujuća, vraćam. Ti iskaži s usti i s ričma mojima, kakav stan moj pusti raj doisto ima. Ti namisto mene rod moj razgovori, koji od tuge vene i s plačem se mori. Kad me majka gledat zaželi, na tebe milo će pogledat za utišit sebe. Gdi ja stajah prije, ondi te nastani, u škrinjicu, gdi je biser moj, sahrani. Pustoš stanje moje, dvor pribivalište
|
i stanje je tvoje blaga sahranište. Nek jest; nisam koja tebi nenavidim, |
Sva ova neka budu na veću slavu Božju i poštenje svete Rožalije.
_______________________________
Antun Kanižlić rođen je u Požegi 1699. godine. Bio je hrvatski pjesnik, bogoslov i isusovac. U rodnom gradu Požegi završio je nižu gimnaziju, te se dalje školovao u Zagrebu, gdje se pridružio Družbi isusovaca, te u Beču i Leobenu. U Grazu je odslušao tri godine filozofije, ali je tamo diplomirao teologiju. U Trnavi je zaređen za svećenika 1728. godine.
Radio je kao gimnazijski profesor u Varaždinu i Zagrebu. Vratio se u Požegu i tamo bio predsjednik biskupskog konzistorija. Prevodio je knjige s njemačkog, pisao je pobožne knjige i molitvenike, a za njegova djela karakteristična ke kićenost baroka i rokokoa. Za života je objavio pet knjiga vjerskoga, moralno - prosvjetiteljskoga značaja: Bogoljubstvo na poštenje sv. Franceska Saverije, družbe Isusove (1759), Utočište Blaženoj Divici Mariji ugodno i prijetno a nami vele koristno i potribito (1759), Primogući i sardce nadvladajući uzroci s kripostnimih podpomoćmah za ljubiti Gospodina Isukarsta spasitelja našega (1760), Bogoljubnost molitvena na poštenje prisvete Trojice jedinoga Boga, blažene divice Marije i svetih (1766) i Mala i svakomu potribna bogoslovica to jest nauk kerstjanski (1773), koja je doživjela pet izdanja za Kanižlićeva života i bila najpopularnije njegovo djelo. U tim se nabožnim knjigama zanimljivošću izdvaja duhovna lirika, nastala u ozračju isusovačke pobožnosti, koju odlikuje obilna uporaba baroknoga ornatusa, što Kanižlićev književni rad izdvaja od ostatka produkcije u onodobnoj Slavoniji. Nakon Kanižlićeve smrti objavljena su još dva njegova djela: polemički spis o uzrocima rimsko - bizantskog vjerskog spora usmjeren protiv pravoslavlja Kamen pravi smutnje velike iliti početak i uzrok istiniti rastavljenja crkve Istočne od Zapadne (1780) i religiozni spjev Sveta Rožalija, panormitanska divica (1780). Sveta Rožalija, jedino opsežnije Kanižlićevo pjesničko djelo, u četiri pjevanja pripovijeda o životu Rozalije, svetice koja napušta dvor svojih roditelja i zaručnika i odlazi u pustinju.
Iako se Kanižlić ne oslanja potpuno na dubrovačke barokne religiozne poeme, i u Svetoj Rožaliji i u duhovnoj lirici vidljivi su tragovi dubrovačkoga baroka. U duhovnoj lirici zamjećuje bogat barokni ornatus, u Rožaliji se zamjećuju i tragovi srednjovjekovne poetike, a gustoća barokne ornamentacije gubi se pred modernijim rokokoom. Upravo ti elementi i izrazita baroknost njegove duhovne lirike svrstavaju ga među zanimljivije slavonske književnike 18. st. Kanižlić je ujedno i jedini pravi, iako zakasnjeli, predstavnik baroka u Slavoniji. Da nije bilo njega, iz slavonske dionice hrvatske književnosti barok bi izostao. Kanižlić je umro u Požegi 1777. godine.
Antun Kanižlić - Sveta Rožalija - Panormitanska divica - analiza
William Shakespeare - Hamlet Viljem Šekspir - Hamlet Jedne večeri na straži dogodilo se nešto neobično, Horaciju, Marcelu i Bernandu se ukazao… >
Ivo Andrić - Prokleta avlija Vrsta djela - romanVrijeme radnje - neodređeno, turska okupacijaMjesto radnje - turski zatvorTema djela - život zatvorenika… >
Johann Wolfgang Goethe - Patnje mladog Werthera Johan Volfgang Gete - Patnje mladog Werthera Mladi pravnik Werther dolazi u gradić u koji ga je poslala… >
Meša Selimović - Derviš i smrt Ovo je priča o pokušajima derviša Ahmeda Nurudina, šejha mevlevijskog reda, za vrijeme Otomanske vladavine u… >
Dobrica Ćosić - Koreni Koreni su drugi roman Dobrice Ćosića. Objavljen je 1954. godine. Roman Koreni je tematski slojevit, moderan i po tematici… >