Lektire.me je internet stranica koja sadrži prepričana književna dela i njihovu analizu. Cilj sajta je da pomogne srednjoškolcima da razumeju lektire, čitaocima da bolje razumeju dela koja čitaju, kao i da saznaju nešto više o piscima.
Ivan Mažuranić - Smrt Smail - age Čengića - epski spev
Smrt Smail - age Čengića poznati je epski spev kojeg je napisao Ivan Mažuranić. Mažuranić se poslužio stvarnim, istorijskim događajima kako bi ispričao priču o turskom osvajaču, silniku i tiraninu, Smail-agi Čengiću, koji je činio bezdušno nasilje nad Crnogorcima. Spev je prvi put izdan 1846. godine u almanahu "Iskra".
Sastoji se od pet pevanja - Agovanje, Noćnik, Četa, Harač i Kob. Spev sadrži ukupno 1134 stiha, uglavnom osmeraca i deseteraca. Svi zajedno pričaju priču o osveti hrabrih Crnogoraca nad okrutnim agom koja je dovela ne samo do pada samog age, nego i do pada celog carstva, temeljnog na nasilju i pljački. Mažuranić vrlo slikovito govori o patnji, bedi i podčinjenosti Hrvata i Južnih Slovena pod Turcima. Sve to glorifikuje junaštvom i borbom koja za rezultat ima pad velikog moćnika i celog njegovog carstva. On zagovara borbu za najveće ljudske ideale, a to je sloboda i osveta podčinjenih. Radnja speva odvija se u vrlo kratkom vremenu, pa je sama radnja dosta zgusnuta. Likovi su okarakterizovani u nekoliko stihova, pa pravu karakterizaciju ima samo Smail-aga, s još nekoliko manje okarakerizovanih sudionika priče. Ne saznajemo puno o likovima, osim o njihovom delovanju u datom trenutku. Pripovedač ovog epa takođe nije klasičan.
Umesto objektivnog pripovedača, distanciranog od radnje i likova, imamo emocionalno angaživanog pripovedača, pa se i od čitatelja zahteva da je opredeljen za pripovedačeve favorite. Iako ep ne obiluje opisima likova, krajolika, pa ni borbi, što je čest slučaj u epovima, on ipak obiluje stilskim figurama. Pisac koristi gotovo svaku figuru kao da je sveža i nova. Emotivno nabijena pesnička slika izražava upravo pesnikova osećanja prema tematici epa. Bogatstvu jezika doprinose brojni trucizmi koje Mažuranić koristi u tekstu, ali i mnogi biblijski izrazi. Uz to, Mažuranić u tekst ubacuje i arhaizme, ali osnova jezika mu je štokavica s čakavskim osobinama, ali i poneki elementi jezika starih dubrovački pesnika.
1. Agovanje - Turski aga Čengić, surovi je moćnik koji, nezadovoljan haračem koji se skupio, naređuje pokolj crnogorskih zarobljenika. U naletu besa naređuje da se ubije i njegov savetnik – Turčin Durak – koji mu je savetovao oslobađanje zatvorenika, kako kasnije ne bi postali žrtve osvete. Turčin Durak imao je sina Novicu, koji je bio kraljev krvnik i njegov veran podanik. Kada je čuo aginu odluku, Novica ga je molio da mu poštedi oca, ali ga je zli aga ipak pogubio.
2. Noćnik - Novica želi da osveti očevu smrt, pa noću napušta turski logor i kreće prema crnogorskoj družini. On je jedini koji je video strašan zločin i zato želi da izravna račune.
Kreće se isključivo noću i tako dolazi na Cetinje. Vođen je željom za osvetom, rešen da ubije Čengića. Njegov jedini strah bio je da će Crnogorci u njemu videti neprijatelja, ubiti ga i tako će da ga spreče u njegovom naumu. Kada je stigao kod Crnogoraca, s neba je pala jedna zvezda. To je bio znak da se bliži kraj Čengićevoj vladavini.
3. Četa - Pre nego je mogao preći u crnogorsku četu, Novica je morao da se pokrsti. Nakon toga postao je dio čete koja je odlučila stati na kraj aginom teroru. Pre nego što su krenuli u napad na Čengićev logor, poslušali su govor starog svećenika. On im je govorio koliko je važna i sveta dužnost koju izvršavaju i njihova borba za svoju zemlju i narod. Za Novicu je ovo bio osvetnički pohod kojim je želeo da umiri savest zbog ubijenog oca.
4. Harač - Smail - aga dolazi na gatačko polje da prikupi harač. Ljudi koje tamo susreće su gladni, goli, bosi i nemaju ništa da mu daju. Dok on od njih zahteva harač, oni mole i preklinju kruha, jer kruh nisu već davno videli. Besan što nije uspio da dobije ono po što je došao, aga se okomi na narod i stade da ih muči. Dok njegova vojska muči narod, aga se zabavlja, okušavajući se u viteškim veštinama. Jednom prilikom, umesto da strelom pogodi "vlaha", on pogodi svog slugu Cafera i izbije mu oko. Ceo dan su agini krvnici mučili narod na različite načine, sve dok nije pala noć. Noć je donela bolne jauke i smrtne hropce seljana.
Agina vojska je stala da razapinje šatore i peče ovnove, gosteći se i zabavljajući se. Uz jelo dolazi i pesma, a pesma se pretvori u porugu i ismejavanje. Kada pevač Bauk krene da peva o aginom promašaju i izbijanju oka vernom slugi. Aga pobesni i stade još jače da muči bespomoćne Crnogorce. U tom času nailazi četa predvođena Novicom. Svi kao jedan napadnu Čengićev logor. Ne samo da se celi narod ujedinio protiv zla, već se i sama priroda priklonila pravednicima u nameri da istrebe dušmanina.
5. Kob - U poslednjem pevanju pad Smail-age i čitavog carstva se naslućuje iz slike koja je opisana. Prikazuje se Lovćen gora kako se uzdiže pod nebom. U njoj stoji izba, U zbi je poput lutke postavljen štap s glavom, odećom i oružjem Smail-age. Odeća i oružje još uvek izgleda veličanstveno, ali je posve bezopasno na aginom mrtvom telu. Više nikada neće videti svetlo dana, baš kao ni aga, a ni carstvo kojim je upravljao.
AGOVANJE
Sluge zove Smail-aga,
Hitre sluge poslušaše,
"Ajte, krsti, dijeliti dare,
Turčin reče, al mrijeti
Krcnu kolac nekoliko puta,
Rijekom krvca poljem teče;
Ljutit aga mrko gleda |
Tko si junak, osvetit se ne mo'š
Boj se onoga tko je viko
Videć aga krepost taku
Od tuge li za junaci,
Gledaj glavu, put nebesa
A pak slušaj kako junak zbori
Mukom muče ropske sluge,
Stoji aga gorsko zvijere, |
NOĆNIK
Sunce zađe, a mjesec izađe.
Je li hajduk, il uhoda turska,
Ob rame je diljku objesio,
Pomno junak Cuce prevalio,
|
Njih se maša, a Bogu se moli
Drugi pijetli u polju cetinjskom,
Tudijer straži božju pomoć zove:
Mudar Turčin, za nevolju mu je,
Mudrije mu odvratila straža:
Uprav Turčin dvoru na kapiju, |
ČETA
Podiže se četa mala
Čudna četa! ne kupljena,
Već ko tajni glas duhova,
Vidiš zatijem pušku dugu,
Doba 'e gluho tamne noći,
Iđe četa, ali kamo?
Iđe četa, kuda? kamo?
Stupa četa tiho i gluho
Već ko oblak grada teška
Ne zvekeće gvožđe svijetlo,
Vjerna uz druga drug koraca
Komljani im i Zagarač,
Hrabra četa dan danovat
Uto i dan već rudjet poče,
Kad al eto inoga pastijera
Crkva mu je divno podnebesje,
Kad se četi bliže prikučio
"Djeco moja, hrabri zatočnici, |
Djedi vaši rodiše se tudijer,
Djedi vaši za nj lijevahu krvcu,
Vas, koji ste vikli tome
Praha imaš, olova ti dosti;
Al nadasve što krš ovu kiti,
Ah, da vide svijeta puci ostali
Za krst časni spravni ste mrijeti.
Il vas tkogod uvrijedio brata;
Kajite se, dok imade dana,
Ali u grlu
Stoji mnoštvo razboljeno
Al međuto, tko se ukaza
Novica je, krvnik kleti.
"Bogom braćo, hrabri Crnogorci,
Sto desnica na te riječi
Mignu okom starac dobri;
Tader starac oči podigao,
Kada li ih okrijepio starče,
Žarko sunce za planinu sjede; |
HARAČ
Gacka polje, lijepo ti si, Kad u tebi glada neima, Ljuta glada i nevolje ljute! Al te jadno danas pritisnuli Krvni momci i oružje svijetlo, Bojni konji, bijeli čadorovi, Teška gvožđa i falake grozne. Što će momci? što oružje svijetlo?
Od istoka haračlije jašu,
Uto aga konja dobra
Pak gdje vidje, kakav plijen
Al i dobra u junaka
"Mujo, Haso, Omere, Jašare,
Brze sluge brže poslušaše.
Aga stoji, ini Turci stoje,
Ne malakšu Turci ljuti;
Tader aga: "More, sluge,
Loše sluge goreg gospodara
Nemiloga trak od biča,
"Ajde, rajo, na noge se,
Gdje domilje krvi oblita
Stvorac višnji pticam nebo dade,
"Harač, harač!" Otkud raji harač?
- "Glad, golota, gospodaru!
"Harač, harač, rajo, treba!"
- "Hljeba, hljeba, gospodaru!
"Čekaj, krstu, dokle s neba
Vične sluge raju kvače,
Tu falaka škripa stoji,
- "Čekaj, krstu, dokle s neba
Ali tko će vjerno opisat
Danak minu, za njim sumrak stade,
Usred polja mirna, pusta,
Bijeli se čadorje bijelo
Grobovi su, mniš, otaca
Pred čadorjem oganj gori;
Kad se Ture navrtilo ovna,
Kadli aga odolio gladu
Po'še sluge večer' večerati,
Kada li se pripravile sluge,
Dotle aga pod čadorom sjedi,
Po čadoru okol uokolo
|
Oko kog se uokolo
Demeskinje tu se sablje krive,
Al što ono uz topuz se sloni,
A na dvoru nebo divno
Noć je vani slijepa, gluha.
Pognaše se nebom vjetri,
Al da vjetru dadeš pleći,
Sad im plamen ukazuje stazu;
Opet sjeknu plamen višnji.
Al svjetlica što sad prva kresnu,
Stoji četa, osluškuje glase,
Pod čadorom aga sjedi,
Pak Bauku govorio aga:
- "Daj šestinu, dobri gospodaru." -
"Hrđo, kučko, vojvodo Bauče,
Usta Bauk, gusle skide,
"Mili Bože, čuda velikoga,
Kupi aga careva harača,
Apsi aga tvrdoglavu raju,
Malo tome vrijeme postajalo,
Još dok kobna pjesma iz usta
Krvav plamen najprije mu buknu
Gvožđa, otrov, konop, nože,
Na obrve crn mu oblak sjeda;
Al gdje Bauk zadnju riječcu izusti,
Ali uto miso strašnu
Aga dobro ne doreče,
"Vlasi, vlasi!" svudar vika jeknu.
Uto jedan čete dio
Dio drugi tada grunu.
Diljke isprazni dio treći;
Pade aga, al se Turci bore,
Od mraka se ne razbire ništa;
U odjeći noći crne
Tu pogibe uzdan agin ćato,
Al tko ono pokraj age leži?
Grad iz cijevi smrtni presta, |
KOB
Lovćen gora pod nebo se diže,
Stoji Ture odjeveno lijepo
Al se ne boj, pobratime dragi: |
A pak desnu pred obraze diže,
Pak pristupi, ter mi gataj, pobre, Al od sunca ne odsijeva, jadno!" |
___________________________________
Ivan Mažuranić (Novi Vinodolski, 11. avgust 1814. - Zagreb, 4. avgust 1890.), hrvatski pesnik, jezikoslovac i političar.najznačajnija je kreativna ličnost Hrvatskog narodnog preporaoada (pesnik, jezikoslovac, hrvatski ban). Potiče iz imućne građansko-težačke, poljoprivredno-vinogradarske familije u Novom Vinodolskom.
U "Danici" je, od samog početka, bio jedan od najzapaženijih i najizrazitijih pesnika. Ivan Mažuranić se ozbiljno spremao za svoje veliko delo. Od prvih stihova (Vinodolski dolče, da si zdravo!) koje piše 16 - godišnji đak riječke gimnazije kao pozdrav svome zavičaju, do dopune Gundulićeva Osmana (1844), dug je i strm put. Kao jezikoslovac, ostvario je prvi moderan hrvatski rečnik: zajedno s Josipom Užarevićem, sastavio je delo od 40.000 reči u kom je, osim apsorpcije starijeg nazivlja iz rečnika Mikalje i Stullija, skovao hrvatsko pojmovlje za mnoga područja gradske civilizacije i time utro put Bogoslavu Šuleku. Njegov pesnički ugled bio je u to doba već tako neosporan, da ga je tek osnovana Matica ilirska izabrala da za njeno prvo, inauguralno izdanje dopiše XIV i XV pevanje Gundulićeva velikog epa.
Uspeh je i u javnosti bio toliki da ga je, karlovačkog advokata, šurak Dimitrija Demetera, brat njegove supruge Aleksandre, nagovorio da za almanah "Iskra" napiše nešto novo. To novo bio je spev Smrt Smail - age Čengića, koji nije samo ispunio sve nade nego i nadmašio sva očekivanja. Kačić i Gundulić: to su temelji na kojima je podignuta zgrada Mažuranićeva epa. Ako je pošao od Kačića, tek preko Gundulića dosegao je vlastiti izraz.
Ivan Mažuranić - Smrt Smail - age Čengića
Ivan Mažuranić - Smrt Smail - age Čengića - interpretativni esej
William Shakespeare - Hamlet Viljem Šekspir - Hamlet Jedne večeri na straži dogodilo se nešto neobično, Horaciju, Marcelu i Bernandu se ukazao… >
Ivo Andrić - Prokleta avlija Vrsta djela - romanVrijeme radnje - neodređeno, turska okupacijaMjesto radnje - turski zatvorTema djela - život zatvorenika… >
Johann Wolfgang Goethe - Patnje mladog Werthera Johan Volfgang Gete - Patnje mladog Werthera Mladi pravnik Werther dolazi u gradić u koji ga je poslala… >
Meša Selimović - Derviš i smrt Ovo je priča o pokušajima derviša Ahmeda Nurudina, šejha mevlevijskog reda, za vrijeme Otomanske vladavine u… >
Dobrica Ćosić - Koreni Koreni su drugi roman Dobrice Ćosića. Objavljen je 1954. godine. Roman Koreni je tematski slojevit, moderan i po tematici… >