Lektire.me je internet stranica koja sadrži prepričana književna dela i njihovu analizu. Cilj sajta je da pomogne srednjoškolcima da razumeju lektire, čitaocima da bolje razumeju dela koja čitaju, kao i da saznaju nešto više o piscima.
Miloš Crnjanski - Odbrana Beograda
Nigde na svetu ne govori se tako ružno o nama kao kod nas. Što je gore, nigde na svetu ne dozvoljava se tako olako drugome da to čini kao kod nas. Zato, kakvi sve nisu izlili svoj gnev, mudrost i žuč nad Beogradom, koliko nas ima koji udišemo lepotu ovog mesta, koju narod tek katkad, u lomu svega što imamo, nasluti?
Najstarija lepota Beograda niti se zna niti se sluti, niti se traži. Beograd, jedan od najstarijih gradova na Dunavu i Savi uopšte, ne mari za prošlosti i potpuno je nov. Lepota njegova najstarija koja se može naslutiti sva je despotska i dunavska. Kamen kula ogleda se u vodi, kud minuše bogate, svilene turske galije, sa žutim i krivim mačevima kao polumeseci, savijeni preko golog tela robinja. Otuda lak smeh, blagost nehaja i mudrost vina i razgovora, što ga u prolećne večeri možete naći, pomešanog s mirisom duhana i ženskom jevrejskom lepotom, i sad još na padinama prema Dunavu.
Velika je društvena lepota Mihailovog i Aleksandrovog Beograda, kraj koje druge varoši naše davno izgledaju kao palanke. Beograd Mihailov, Aleksandrov, Milanov burna je i neobična varoš. U biću svom ona ima toliko modernosti, da joj je malo koja druga ravna. Koliko starog nakita, pitomosti ljudske, prećutnih žalosti u tim svetlim odajama, sa velikim prozorima, punim neba. Kuća do kuće, udadba do udadbe po volji očevoj, smrt do smrti po volji Božjoj i ratovi. Fanatična jedna ljubav prema državi u koju su uticale sve namere.
Zar treba da nestane taj Beograd što je tresao Balkan, sa svojim porodicama činovničkim i oficirskim, koje su svoja imena izgovarale s ponosom iza kojeg je bila stvarnost, rat, podzemni trus čak do grčkih morskih obala i neprekidna patnja. Koja naša varoš ima u svojoj prošlosti taj žar? Nisu li njega gasili ti engleski, francuski i ruski konzuli? Beograd je kucao za Balkan sto godina već. On je srce svačije ko diše na Jadranskom i Egejskom moru.
Uđem li u snežne večeri Beča, zađem li maglom Londona, Pariza, pročitam li istoriju Bukurešta, siđem li do Carigrada, niti i konci, kao paučina, svi me vode srcu Beograda. Nema varoši u Evropi koja je toliko bila vezana za sve druge i koja je toliko pokretala marionete drugih kao Beograd. Sto godina već istorija Beograda vanredna je smena likova i scena, evropskih, interesantnijih, finijih u svojim sastavima nego ma gde. (...) Ko li je to što je nas učio od naše drage braće? Beograd ima pravu otmenost koja se dobija od nezasluženih uvreda. Nikoga u njegovom gorkom času uvredio nije, nikom se u svom gorkom času ulizao nije.
Govori se o časti. Varoš u kojoj nema porodice što nije gledala dedu, ili oca, brata ili sina kako se bledo smeši u okovima, samo časti radi, zar da se na to ne nakašlje? Nema li svaka porodica nekoga ko je stao, na govornici, ili na ulici, na bojištu, ili u sukobu, pravo i nepomično za reč, za ime, za uverenje? Nije li se ovde za vreme ratova Engleskinjama činilo da su obični seljaci gospodskog profila? Srcu svih tih običnih ljudi, seljačkog roda i čista tela, davno već hrli sva naša ljubav, iz svih krajeva! Samo je Beograd u našoj državi (u Kraljevini Jugoslaviji) zaista svetski. Žar je on davno. Sve su mogućnosti pred njim. Sve je već video i ničega nema da se boji. U sebi samom nalazi svoj način i svoje zakone, stoji i sunča se iznad Save.
U mnogim gradovima Evrope biće nije tako toplo, nepokvareno i zanosno kao u Beogradu. Topal je toliko da su kraj njega drugi smešni i nadmeni. U svetu njegovom ničeg bednog, ljigavog. Život se toliko puta gubio, mili i dragi toliko puta rastajali, da je sve jedna velika neizvesnost i Bog. I kočijaš kad se razveseli stane, nasred puta, i peva.
___________________________________
Miloš Crnjanski je rođen 26. oktobra 1893. godine u Čongradu, u Mađarskoj, u osiromašenoj građanskoj porodici, a odrastao je u Temišvaru, u patrijarhalno-rodoljubivoj sredini koja će mu kult Srbije i njene prošlosti usaditi u dušu kao najdražu relikviju. Najdublje i najtrajnije senzacije svojih dečijih i dečačkih godina doživljavao je u tipično nacionalnim i verskim sadržajima: crkvena škola, ikona svetoga Save, tamnjan, pravoslavno srpsko groblje sa ritualom sahrane i zadušnica, večernje priče i pesme o Srbiji, hajdučiji i nabijanju na kolac - sve se to u dečakovim emocijama pretvaralo u trajan nemir i nepresušan izvor nada, radosti, sumnji, razočaranja i podizanja.
Na samom početku Prvog svetskog rata Miloš Crnjanski je doživeo odmazdu austrijskih vlasti zbog Principovih revolverskih hitaca u Sarajevu, ali umesto tamničkog odela obukli su mu uniformu austrijskog vojnika i poslali ga galicijski front da juriša na Ruse. Veći deo vremena iz tih tragičnih ratnih dana Miloš Crnjanski provodi u samoći ratne bolnice, više uz miris jodoforma nago baruta, da bi se tek pred sam kraj rata obreo i na italijanskom frontu. U njegove uspomene neizbrisivo su se utisnuli prizori ratne pustoši.
I u poeziji i u životu on živi kao sentimentalni anarhist i umoran defetist koji sa tugom posmatra relikvije svoje mladosti, sada poprskane krvlju i poljuvane u blatu. Osećao se tada pripadnikom naprednih društvenih snaga i glasno se izjašnjavao za socijalizam, ali njegovo buntarstvo iz tih godina bila je samo "krvava eksplozija" nekog nejasnog društvenog taloga donesenog iz rata. Književno stvaranje Miloša Crnjanskog u tom periodu bilo je krupan doprinos naporu njegove generacije da se nađe nov jezik i izraz za nove teme i sadržaje.
Drugi svetski rat i dugi niz poratnih godina Miloš Crnjanski je proveo u emigraciji u Londonu, odakle se vratio svojoj zemlji 1965. godine. U traganju za obalama svoga života, on je s radošću ugledao Beograd koji je u njegovoj nostalgiji blistao "kao kroz suze ljudski smeh". U stihovima posvećenim Beogradu on je potresno i nadahnuto izrazio svoja osećanja povratnika sa duge životne odiseje...
Miloš Crnjanski - Dnevnik o Čarnojeviću
Miloš Crnjanski - Dnevnik o Čarnojeviću - roman
Miloš Crnjanski - Lament nad Beogradom
Miloš Crnjanski - Naš salonski komunizam
Miloš Crnjanski - Snaga lipljanskog zvona
Miloš Crnjanski - Spomen Principu
Miloš Crnjanski - Stražilovo
Miloš Crnjanski - Sumatra i Objašnjenje Sumatre
William Shakespeare - Hamlet Viljem Šekspir - Hamlet Jedne večeri na straži dogodilo se nešto neobično, Horaciju, Marcelu i Bernandu se ukazao… >
Ivo Andrić - Prokleta avlija Vrsta djela - romanVrijeme radnje - neodređeno, turska okupacijaMjesto radnje - turski zatvorTema djela - život zatvorenika… >
Johann Wolfgang Goethe - Patnje mladog Werthera Johan Volfgang Gete - Patnje mladog Werthera Mladi pravnik Werther dolazi u gradić u koji ga je poslala… >
Meša Selimović - Derviš i smrt Ovo je priča o pokušajima derviša Ahmeda Nurudina, šejha mevlevijskog reda, za vrijeme Otomanske vladavine u… >
Dobrica Ćosić - Koreni Koreni su drugi roman Dobrice Ćosića. Objavljen je 1954. godine. Roman Koreni je tematski slojevit, moderan i po tematici… >