Lektire.me je internet stranica koja sadrži prepričana književna dela i njihovu analizu. Cilj sajta je da pomogne srednjoškolcima da razumeju lektire, čitaocima da bolje razumeju dela koja čitaju, kao i da saznaju nešto više o piscima.
Književnost - Književni rad kod Hrvata
Pod uticajem crkve i njenog učenja, a u uslovima razvijenog feudalizma, u Hrvatskoj se počela razvijati književnost na narodnom jeziku zahvaljujući popovima glagoljašima. Iako nisu imali ni svojih manastira ni svoje hijerarhije, glagoljaši su uspešno odolevali napadima latinske crkve. Iz toga perioda sačuvaia su mnoga dela bilo crkveno-obrednog bilo svetovnog karaktera.
Među delima crkvenog karaktera sačuvaii su misali, brevijari, lekcionari i evangelistari. Pisali su knjige sa molitvama i pesmama koje se čitaju i pevaju na bogosluženju. Sačuvalo se dvanaest takvih knjiga, među kojima se ističe Misal kneza Novaka iz 1363. U njemu su zabeleženi prvi stihovi u našoj književnosti. Po tehničkoj opremi ističe se i Misal kneza Hrvoja Vukčića iz 1440.
Brevijar je molitvenik katoličkih sveštenika za dnevna bogosluženja. U Hrvatskoj je sačuvan čitav niz takvih knjiga, od kojih je najstariji Vrbnički časoslov, nastao s kraja XIII ili početkom XIV veka. Lekcionari su zbirke odlomaka iz Biblije koji se čitaju na bogosluženju. Poznati su po svojoj starini Korčulanski iz XIV i Zadarski iz XV veka. Od sačuvanih spomenika najviše njih je pisano latinicom i čakavskim narečjem, a jedan lekcionar iz sredine XIII veka pisan je ćirilicom.
Književna dela svetovnog karaktera su brojnija. Do duše i ona su sva u religioznom duhu i imaju za cilj da propagiraju učenje hrišćanske crkve. Ali ona nisu namenjena upotrebi u crkvi. Među njima bilo je i takvih koje je crkva strogo zabranjivala i progonila, kao što su apokrifi, romani i neka prikazanja.
Pripovetke su bile najrazvijeniji rod hrvatske srednjovekovne književnosti. U njima preovladavaju fantastičnost, mistika i moralizatorstvo u duhu hrišćanskog učenja. Najstarija takva priča došla je u hrvatsku književnost sa Istoka i zove se Slovo o premudrom Akiru. Početkom XIV veka nastao je i roman Rumanac trojski, koji je u stvari hrišćanska verzija o trojanskom ratu. Od starijih dela poznat je i roman Aleksandar Veliki.
U njemu su opisani Aleksandrovi vojni pohodi od Makedonije do Indije. Od srednjovekovnih viteških romana u glagoljskoj književnosti sačuvan je i roman Tristan i Izolda.
Crkvena drama - Za katoličku crkvu je dramska umetnost bila vrlo podesan oblik da se (prikazanja) prostom narodu pristupačno i popularno iznesu ideali hrišćanske vere. Zato je ona stvorila posebna dramska dela koja su nazvana prikazanjima. U ovim delima obrađivani su momenti iz života osnivača hrišćanske religije i prikazivani su podvizi boraca i mučenika za hrišćansku veru.
U početku to i nije bila prava drama. Obično su se uzimali pojedini odlomci iz biblijskih tekstova i čitali se u dijalogu. Takvi dijalozi su se najpre izvodili između sveštenika i hora na latinskom jeziku u okviru liturgije o većim crkvenim praznicima. Tokom vremena, tekst koji se čitao povezuje se u veću celinu, broj lica se povećava, a izvođegve se obavlja i izvan crkvenih obreda.
Ovakve drame su u početku izvodila samo crkvena lica i svešteiički pripravnici, a kasnije su kao izvođači ušla i druga lica. Izvođenje drame tada se već obavlja pred crkvom ili na gradskom trgu. Konačno, kad je crkvena drama izišla i pred prost svet koji nije znao latinski, drame su izvođene na narodnom jeziku. Razvitak drame bio je naročito živ i intenzivan, a njena popularnost postala je još veća kada su takva dela počela da se pišu u stihu.
Svi razvojni oblici crkvene drame u hrvatskoj književnosti nisu sačuvani. Iz ranog perioda ima odlomaka nekih dijaloških pesama. Međutim, pravih crkvenih drama koje su se kod nas prikazivale ima više. U njima se oseća jasna tendencija crkve da budi, čuva i razvija verska osećanja narodnih masa. Crkva je htela da kod prostog sveta, kome nije bila dostupna knjiga, održava religiozna shvatanja i da ga time veže uz sebe.
Sačuvana dela nemaju veliku umetničku vrednost. Ona su pretežno pisana glagoljicom, što je dokaz da su bila namenjena prostom narodu. Neke drame bile su vrlo duge, sa po dve do tri hiljade stihova, a njihovo izvođenje trajalo je nekada i po dva dana. One su većinom pisane osmeračkim stihovima i u duhu pučke verske lirike XIV i XV veka.
Evropska i srpska književnost u prvim decenijama 20-tog veka
Jean Paul Sartre - Šta je književnost
Književnost - Barok u hrvatskoj književnosti
Književnost - Epska narodna poezija i podela
Književnost - Homersko pitanje
Književnost - Humanizam i renesansa
Književnost - Književni rad kod Makedonaca
Književnost - Lirska narodna poezija
Književnost - Moderna u evropskoj književnosti
Književnost - Narodne pesme iz narodnooslobodilačke borbe
Književnost - Narodne pripovetke - podela
Književnost - O našim najranijim narodnim pevačima
Književnost od renesanse do racionalizma
Književnost - Slovenačka književnost u srednjem veku
Književnost - Srpska srednjovekovna književnost
Književnost - Stilske figure - Figure dikcije
Književnost - Termin interpretacija
Književnost - Uticaj narodne na umetničku književnost
Književnost - Zapisivači i sakupljači narodne poezije
Književnost - Značenje termina simbolizam
Metodologija proučavanja književnosti
Realizam u književnosti jugoslovenskih naroda
Realizam u književnosti kod Hrvata
Realizam u književnosti kod Slovenaca
William Shakespeare - Hamlet Viljem Šekspir - Hamlet Jedne večeri na straži dogodilo se nešto neobično, Horaciju, Marcelu i Bernandu se ukazao… >
Ivo Andrić - Prokleta avlija Vrsta djela - romanVrijeme radnje - neodređeno, turska okupacijaMjesto radnje - turski zatvorTema djela - život zatvorenika… >
Johann Wolfgang Goethe - Patnje mladog Werthera Johan Volfgang Gete - Patnje mladog Werthera Mladi pravnik Werther dolazi u gradić u koji ga je poslala… >
Meša Selimović - Derviš i smrt Ovo je priča o pokušajima derviša Ahmeda Nurudina, šejha mevlevijskog reda, za vrijeme Otomanske vladavine u… >
Dobrica Ćosić - Koreni Koreni su drugi roman Dobrice Ćosića. Objavljen je 1954. godine. Roman Koreni je tematski slojevit, moderan i po tematici… >