Lektire.me je internet stranica koja sadrži prepričana književna dela i njihovu analizu. Cilj sajta je da pomogne srednjoškolcima da razumeju lektire, čitaocima da bolje razumeju dela koja čitaju, kao i da saznaju nešto više o piscima.
Književnost - Narodne pesme iz narodnooslobodilačke borbe
U danima našeg narodnooslobodilačkog rata narodna lirska pesma revolucionarnog i rodoljubivog karaktera bila je vrlo živa. Ona je tada postala sastavni deo borbe protiv okupatora i izdajnika. Na jezicima svih naroda Jugoslavije, od Triglava do Đevđelije, odjekivala je poletna partizanska pesma kao moralni podstrek narodu i prkosni otpor neprijatelju.
Stvarane u zanosu oslobodilačkog i revolucionarnog oduševljenja, ove pesme opevaju svakodnevnu borbu naših partizana, izražavaju narodnu vernost drugu Titu, veličaju heroizam omladine, slave herojske podvige pojedinaca i tuguju nad grobovima poginulih. Sve su ove pesme u ustreptalom borbenom pokliču. One odišu neugasivom verom u pobedu; to i čini njihov najviši etički kvalitet. Kad se, u takvoj pesmi, i umire na bojnom polju, umire se uvek sa svešću da je to bila dužnost prema domovini.
Ponikle u izrazito surovim uslovima života i borbe, ove pesme ne znaju za sentimentalnost i jadikovanje. U njima nema tugovanja, jer se bol pojedinaca slivao u plamenu narodnu misao o osveti i slobodi. U ratu su smrt i pogibija neizbežni, pa zato u ovim pesmama i nema suza za poginulim junacima.
U jednoj pesmi devojka poručuje dragom: Ako li mi pogineš, dragane, ne dam suzi da iz oka kane.
U pesmi Ispod Velebita borac na samrti govori svojoj dragoj:
Uzmi, draga, moju pušku šaru,
pa je podaj jediome drugaru,
nek se drugar mojom puškom sveti!
A sad zbogom! Ja moram umreti!
U pesmi Na Kordunu mrtvi borac iz groba moli svoju majku da ne plače za njim: Teže su mi suze tvoje, nego majko, rane moje!
Odbrana i oslobođenje porobljene domovine su najviši dug i pojedinca i kolektiva, i zato nema nikakvih viših vrednosti koje bi čovek mogao pretpostaviti domovini i slobodi. Otuda, kad se u ovim pesmama, pojavi ljubavni motiv, draga i dragi su srećni jedino ako se dostojno odužuju zavetnoj borbi. U pesmi Partizanka Mara, bolesna devojka moli majku da je probudi rano i bolesnu podigne kraj prozora da vidi partizansku četu pred kojom je njen dragan.
Glavni junak u ovim pesmama je sam narod. Ali među njima ima i takvih koje pevaju o istaknutim pojedincima i herojima. Najviše ima pesama o maršalu Titu, u kojima se izražava ljubav i odanost naših ljudi prema narodnom vođi i slavnom partizanskom komandantu. Komandant Tito je u ovoj poeziji opevan kao simbol oslobodilačke borbe, kao njen pokretač i vođa. Zato je narodni pesnik našao puno simboličnih i alegoričnih slika kroz koje je izrazio svoju ljubav prema drugu Titu i narodnooslobodilačkoj borbi.
Od ostalih narodnih heroja, narodna pesma i narodno predanje sa najviše popularnosti govore o legendarnom junaku sa Sutjeske Savi Kovačeviću.
Sve ove pesme, koje su nastale u periodu narodnooslobodilačkog rata (1941—1945) i koje kroz svoje stihove opevaju rodoljubiva i revolucionarna osećanja narodnih masa, čine posebnu grupu narodne lirske poezije, nazvanu Pesme iz narodnooslobodilačke borbe.
Evropska i srpska književnost u prvim decenijama 20-tog veka
Jean Paul Sartre - Šta je književnost
Književnost - Barok u hrvatskoj književnosti
Književnost - Epska narodna poezija i podela
Književnost - Homersko pitanje
Književnost - Humanizam i renesansa
Književnost - Književni rad kod Hrvata
Književnost - Književni rad kod Makedonaca
Književnost - Lirska narodna poezija
Književnost - Moderna u evropskoj književnosti
Književnost - Narodne pripovetke - podela
Književnost - O našim najranijim narodnim pevačima
Književnost od renesanse do racionalizma
Književnost - Slovenačka književnost u srednjem veku
Književnost - Srpska srednjovekovna književnost
Književnost - Stilske figure - Figure dikcije
Književnost - Termin interpretacija
Književnost - Uticaj narodne na umetničku književnost
Književnost - Zapisivači i sakupljači narodne poezije
Književnost - Značenje termina simbolizam
Metodologija proučavanja književnosti
Realizam u književnosti jugoslovenskih naroda
Realizam u književnosti kod Hrvata
Realizam u književnosti kod Slovenaca
William Shakespeare - Hamlet Viljem Šekspir - Hamlet Jedne večeri na straži dogodilo se nešto neobično, Horaciju, Marcelu i Bernandu se ukazao… >
Ivo Andrić - Prokleta avlija Vrsta djela - romanVrijeme radnje - neodređeno, turska okupacijaMjesto radnje - turski zatvorTema djela - život zatvorenika… >
Johann Wolfgang Goethe - Patnje mladog Werthera Johan Volfgang Gete - Patnje mladog Werthera Mladi pravnik Werther dolazi u gradić u koji ga je poslala… >
Meša Selimović - Derviš i smrt Ovo je priča o pokušajima derviša Ahmeda Nurudina, šejha mevlevijskog reda, za vrijeme Otomanske vladavine u… >
Dobrica Ćosić - Koreni Koreni su drugi roman Dobrice Ćosića. Objavljen je 1954. godine. Roman Koreni je tematski slojevit, moderan i po tematici… >